Kapak fotoğrafı: Jon Reeves - © IMDb Staff Photo

Bill Plympton çalışmalarındaki şiddet unsurları nedeniyle animasyon stüdyolarının uzak durmayı tercih ettiği biri oldu. Belki de bu sebeple hep bağımsız bir sanatçı olarak çalıştı. Stüdyoların ve patronların istedikleriyle veya halkın hassasiyetleriyle hiç ilgilenmedi. Sınırlarına her zaman kendi karar verdi. -ki Plympton’u tanıyanlar sınırlarla arasının olmadığını iyi bilir-

Your Face 1987
Cheatin' 2013

Kendisi ile 4. Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde tanışma şansım oldu. Festival kapsamında bir filmini izledik, birkaç sorumuzu cevapladığı kısa bir söyleşi yaptık ve ardından Plympton, gösterim salonunun kapısının önünde bulunan masaya filmlerinin dvdlerini ve çizimlerinin posterlerini özenle dizdi ve masanın başına oturdu. Harikulade işleriyle dünyaca ünlü sanatçının bu hareketini o gün garip bulmuş ve yadırgamıştım.

Guard Dog
Guard Dog 2004

Oysa şimdi, kendisine hayran olmak için güçlü bir sebep daha olduğunu düşünüyorum o gün için yaptıklarının. Çünkü, Plympton, büyük stüdyolara bağlı olmayan, devasa sponsorlardan destek almayan, filmlerini kendi imkanlarıyla çeken bağımsız bir sanatçı. Böyle olmasına karşın, -ve sindirmesi zor işlere imza atmasına rağmen- Plympton akademi tarafından tam iki kez En İyi Kısa Film (Guard Dog - 2005, Your Face - 1988) dalında Oscar’a aday gösterildi.

Your Face 1987
Your Face 1987

Bugüne kadar 100’e yakın animasyon filmine imza atan, yüzlerce festivalde gösterilen, onlarca ödül alan Plympton, 30 Nisan’da 74. Yaş gününü kutlayacak ve muhtemelen aynı dönem bir süredir üzerinde çalıştığı Sex & Violence serisinin 3.sünü de tamamlamış olacak. Böylece, leziz, seyrine doyum olmayan, Plympton külliyatına yeni bir animasyon filmi daha ekleyecek. Kuşkusuz, kendine has üslubunu her çalışmasında gözlemlediğimiz sanatçının daha pek çok animasyon filmini izleyebilmek bizim için büyük şans olur. İyi ki doğdun ve çok yaşa (happy birthday and long live) Plympton.

Idiots & Angels 2008
Idiots & Angels 2008

Üretiminin büyük bölümünü bağışlarla sürdüren Plympton'a kendi web sitesi üzerinden bağış yaparak destek olabilirsiniz.

Volkan Ekşi / Şubat 2020