..veya Türkçesi ile söylemek gerekirse "Başlık Dizisi". Robert Brownjohn imzalı bu şahasere yakından bakalım.

James Bond serisi filmleri From Russia With Love (1963) ve arkasından Goldfinger (1964) için yaptığı "title sequence" çalışmaları Brownjohn'un en bilinen işleridir.

Dr. No, James Bond serilerinin ilkiydi ve film büyük bir başarı yakalamıştı. Amerikalı iki yapımcı Harry Saltzman ve Albert Broccoli bu durumdan oldukça memnundu. Filmin başlık dizisini Maurice Binder yapmıştı. Binder başlık dizisi için yenilikçi bir yaklaşım sergilemişti. Ancak yapımcıların serinin yeni filmi için daha "seksi" fikirlere ihtiyaçları vardı. Böylece Londra'da dönemin en revaçta sanat yönetmenlerinden birinin yani Robert Brownjohn'un kapısını çaldılar.

From Russia With Love

Yapımcıları ve yöneticileri karanlık bir odaya sokan Brownjohn, projektörü açıp karşısına geçti ve göbeğini açıp dans etti. "İşte aynen böyle olacak" dedi. "Tek fark güzel bir dansözün göbeğinde olması". Brownjohn, yazılara dans ettirmeyi planlıyordu. Hem de göbek dansı. Saltzman ve Broccoli ise fikirden hoşnuttu. Aradıkları "seksi" dokunuş belki de tam olarak buydu.

From Russia With Love
Brownjohn projeksiyon önünde fikrini test ediyor. Londra 1963

Başlık dizilerinin animasyonlarını yapan Trevor Bond'un aktardığına göre, Brownjohn, iki Bond filmini de başarıyla bitirdikten sonra yapımcılar Saltzman ve Broccoli kendisine bağımsız bir üretim stüdyosu teklifi ile geldiler. Ancak bu süreçte neler olduysa Brownjohn ve yapımcılar yollarını ayırdı ve Bond filmlerinin 4. sünde yine Maurice Binder çalıştı.

From Russia With Love

Neler olduğunu bugün dahi bilmiyoruz, ancak, Brownjohn'un James Bond filmleri ile başlayan macerasında başlık dizisi tasarımlarına yeni ufuklar kazandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

From Russia With Love

James Bond "From Russia With Love" başlık dizisini izlemek için tıklayın.