İngiliz hareketli grafik tasarım stüdyosu Aka, adını Bafta ve Resfest Festivallerindeki çalışması “Jojo in the Stars” ile akıllara kazımıştı.

Ardından Studio Aka’dan genellikle şirin ucube karakterlerin oynadığı reklam ve kısa film çalışmalarını izledik. Studio Aka’nın yaratıcı yönetmeni Philip Hunt Central, Saint Martins de Film Design ve The Royal College of Art’da animasyon bölümünde öğrenim görmüş. Kendi yazıp çizdiği ödüllü filmlerinin dışında, Aka’dan çıkacak tüm işlerin kreatif tarafını zenginleştirmeye, tasarımlarının da bu iş Aka’nın olmalı denilen seviyede tutulmasını sağlamaya çalıştığını belirtiyor.

Studio Aka

Şayet bir gün işlerden vakit bulursa en çok yapmak istediği şey; bir oyun senaryosu yazmak ve belki de bu oyunu hayata geçirmek. Studio Aka, geçtiğimiz yıllarda festivallerde yayımlanan animasyon filmlerinin ardından şu sıralar reklam sektörü tarafından keşfedildiğinden birkaç yıldır yoğun biçimde reklam filmi üretiyor. Hatta bazı reklam filmleri için Aka’nın eski çalışmalarının uyarlamaları kullanılmış.

Studio Aka

Bünyesinde dokuz yönetmenin çalıştığı Aka, reklamlardan kazandığı gelirin büyük bölümünü kendi çektikleri animasyon filmleri için harcadıklarını belirtiyor.

Müşterilerinden bazıları
Mtv, Bmw, Itv Mobile, Lloyds, Skype, Vodafone, Virgin Radio, Fifa, Orange, Compaq, Nicktoons, Bbc.

Aka’nın aldığı bazı ödüller
“Jojo in The Stars” ile Best Animated Short Film, Bafta 2004 / Prix Du Meuilleur Film D’animation, Clermont-Ferrand 2004 Special Recognition Award, Aspen Shortsfest 2004 Best Short Film, Int. 3D Awards 2004, Cartoon D’or 2005 / Ifct Award for Most Innovative Animation 2007 / Mtv Love Sport ile Awarded Animanima 07 Best Achievement in The Category of The Animated Commercials & Musical Videos / “The Big Win” ile Clio Awards’ta altın listede yer aldılar.

Studio Aka

studioaka.com

Grafik Tasarım dergisi, sayı 14’te yayımlandı.