Çizimli Şeyler Serisi: 1

Dans eden jeneriği, hareketli müzikleri ve kullandıkları yazı tipleriyle bu belirsiz ve gri günlerime biraz olsun neşe kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. - İlk izlenim önemli :) - Kıyısından bakarken konunun 30'lu yaşlarda kadın olmak olduğunu farkedince kendimi bu denizde buluverdim. Çok baskın bir karakter olan TUCA’nın büyük, sakin bir mizacı olan Bertie’nin küçük yazılması bile tesadüfi olmayan, üzerine düşünüldüğünü hissettiğim kaliteli bir çizgi dizi. Ergen karakterlerin ve zengin keyif düşkünü karakterlerin kafaları bitki şeklinde çizilmesi güzel bir ayrıntı. Beni cezbeden başka özellik ise hikâye devam ederken ekran bir anda infografiklere dönüşebiliyor. Çizimlerin çeşitli yazı tipleriyle ve tasarımla buluştuğu özel sahneler var.

Bertie & Tuca

İnsan karakterlerini hayvanların çeşitli özellikleriyle bağdaştıran yapımlar giderek çoğalıyor mu yoksa ben mi yeni yeni ilgilenmeye başladım emin değilim ama Netflix’te görebileceğiniz aklıma gelen 2 örnek daha var. Çoğunluğun bileceği gibi BoJack Horseman ve daha az kişinin bildiğini tahmin ettiğim, Beastars. Bu arada Tuca & Bertie çizeri aynı zamanda BoJack Horseman’ın yapım tasarımcısı. Bu demek oluyor ki, çizerimizin ağız sulandıran bir portfolyosu var:) Kıskandık mı? Evet.

Bertie & Tuca

Şimdi, dönelim tekrar Tuca & Bertie dizisine. Bu arada çizgi dizi "adult animation" başlığı altında geçen bir tür. Anladığım, algıladığım kadarıyla kısaca karakterlerin özelliklerine ve eskizlerine bir bakalım.

Bertie & Tuca

Bunlar çizerimizin instagram hesabından kaçırdığım bazı fotoğraflar. Sayfalarını takip etmek isteyenler için aşağıya linkleri bıraktım.

Bertie & Tuca

İlk çekmeceyi açıp bir kurcalayalım. El çizimlerinde renklendirme için daha çok kuru boyalar ve ProMarker, siyah kontürler için Artline türevi kalemler kullandığını görüyorum. Dijital hallerine baktıktan ve filmini izledikten sonra başa dönüp bu el yapımı eskizlere bakmak, defterlerini ve ilk çizimlerini görmek öyle güzel bir duygu ki. Zihnimde bunları hemen bir pafta yapıyorum :) İlk çizimlerden, renklenenlere ve sonra dijital halleri ve film. Güzel bir süreç. Animasyonun yapım sürecini araştırmaya devam ediyorum. Ama tahminlerin Toon Boom tekniği ile yapıldığını gösteriyor. Sanırım, yeni nesil animasyonun vazgeçilmez programı hâline geliyor. Onu da öğrenmekte fayda var.

Bertie & Tuca

Bertie mantıklı kararlar vermeye çalışan kendi halinde bir kadındır. Resmedilen haliyle kuş türünde serçedir. Serçenin özellikleri ile Bertie’yi tanımamız mümkün :) Küçük ve tıknaz yapısı olan evcil ve sürü halinde yaşayan bir tür. İlk bölümden itibaren sevgilisi ile aynı evde yaşamaya karar verir. Düzenli bir işi var, düzenli bir ilişkisi… Tutkusu ise hamurişi yapmak :) En iyi yaptığı şey ise 🥐 ‘’kruvasan’’.

Sakin ama bir o kadar da tedirgin hallerini ön planda görüyoruz. Bazı bölümlerde haksızlığa, zorbalığa uğruyor. Erkeklerin hakim olduğu iş dünyası kıyafet seçimlerini etkiliyor. Söylemek istediği fikirleri baskın karakterlerin gazabına uğruyor. Sezon boyunca bu davranışlarıyla ve sebepleriyle yüzleşip sorgulamalarına şahit oluyoruz. Tabi bu sahneler komik bir dille ele alındığı için kimseyi kişisel gelişime boğmuyor :) Bunlara nasıl tepki vereceğini bilemeyip her şeyi içinde yaşamaya başlayan Bertie’nin şanslı bir yanı var, dostu Tuca. Hissettiği gibi yaşayan önünü arkasını düşünmeyen arkadaşı Tuca ona cesaret veriyor.

Bertie & Tuca

Tuca ise Tukan kuşudur. İsmini oradan alıyor olmalı. Tropikal görüntüsü ile sempatik ve oldukça renkli kuşlardan biri. Karakterimiz de tam olarak böyle. Herkesle kolay arkadaş olabilen, sıcak kanlı, çok yönlü her işi deneyen, korkusuz bir karakter. Serçe gibi 10 adım başında da kendisine rastlamayacağımız özel bir tür.

Bu kuşların özelliklerine baktığımda ‘’Kendilerini korumaları gerektiğinde karşı tarafta tehlike yaratmak için seslerini kullanırlar.’’ diye bahsediliyor. Tuca da bir haksızlık karşında öyle çok büyük tepkiler veriyor ki kim olsa karşısında duramıyor. Yine ‘’Tukan kuşu eğlence ve zekanın sembolü olarak bilinir, zeki kuşlardır, Tukan kuşları oldukça sosyal hayvanlardır.’’ gibi pek çok madde kesinlikle karakterimizle uyumlu özellikler arasında yer alıyor.

Bertie & Tuca

Tuca gibi bir arkadaş hepimizin hayatına bir kez uğramıştır diye düşünüyorum. Hem çok seversin sana enerji ve hayatına renk katar, hem de inanılmaz sorumsuz vurdumduymazdır bir anda kendini annelik yaparken bulursun. Ne seninle ne sensiz bir durum.

Bertie & Tuca

Son olarak çizerimizle tanışalım: Lisa Hanawalt
Çizimlerini takip etmek isterseniz diye bazı linklerini buraya bırakıyorum.
Pinterest çizimleri 💗
İnstagram hesabı: Lisa Hanawalt
Twitter hesabı : Lisa Hanawalt

1. sezonunu Netflix Türkiye ‘de bulmanız mümkün. 2.sezon için anlaşamadıklarına Play Tuşu sayfasında bir yazı dizisi var. Ama 2021’de Hanawalt twitter hesabından yeni sezonun geleceği haberini vermiş.Ve tabi yine çizimli bir ilan:)

Bâlâ Erfidan / instagram : @be.illustrasyon & @cizimli.seyler