Sayfa Sonu ↓

İnşaat başlıyor

Ustalarla yevmiye usulü şeklinde anlaştık. Bir de götürü hesabı varmış. Bir ustanın günlük yevmiyesi 200 tl imiş. Bizim işimizde 4 usta çalışacak. Çimentonun torbasının 17 lira ile 21 lira arasında değiştiğini de öğrenmiş oldum. Duvarlar ve küçük taş evin tamamlanması için malzeme olarak 50 torba çimento, kum ve taş alacağız.


Tamış köyünde bir taş ev
Bu minikler bahçedeki yerlerini almadan önce geçici saksılarında bir süre büyüyecekler. Limon, ayvalık zeytin, biberiye, gemlik zeytin, kumkuat.
Tamış köyünde bir taş ev
Sabun-harman tuğlalı ev diğer adıyla kırmızı tuğlalı ev.

Bir takım değişiklikler mevcut. Misafir evi olarak kullanılacak olan tuğla evin tuvaletini içine alabilir miyiz diye düşünürken misafir evini değiştirmeye karar verdik. Atölye olarak kullanacağımız taş evi misafir evi yapacağız. Misafir evi yapmaya karar verdiğimiz tuğla evi ise atölye yapacağız. Böylece, taş ev daha büyük olduğu için misafir yatağı ve dolabı ile birlikte, bir tuvalet ve banyoyu da bu alana rahatlıkla sığdırabileceğiz. Ayrıca yine bu eve bir de çamaşır odası ve depo alanı yapacağız. En önemlisi burada kalanlar dışarıya çıkmadan tuvalet ve banyoyu kullanabiliyor olacaklar. Biz kış için yine de atölye yapacağımız tuğla evi kullanacağız. İçinde bulunan şömineyi kışın yakmayı ve başında oturmayı çok istiyoruz çünkü.

Tamış köyünde bir taş ev
kırmızı tuğlalı evdeki şömine. Yanında da salı günü işe başlayacak olan ustaların istemiş olduğu el arabası. El arabasını 140 tl'ye aldık.

Bir diğer önemli karar değişikliği ise, ana taş binanın çatısını yaparak başlamak yerine tuğla evin çatısıyla başlamaya karar vermemiz oldu. Bu evin çatısının en fazla 2-3 günlük işi var. Metrekaresi de oldukça küçük. Burayı hızla tamamlayarak köyde kalmak gerektiğinde bu evi kullanacağız. Böylece büyük taş evi yaparken rahatlıkla muhafaza edilmesi gereken eşyaları koyabileceğimiz bir alana da sahip olacağız.

Salı günü işe koyulacak olan ustalar, taşların taşınması için el arabası istemişti. Onu götürdük köye. 7 gibi köydeydik. Güneş batmak üzereydi. Köye ilk kez bu saatlerde uğramış oldum. Gün batarken de çok keyifli olduğunu gördüm.

Tamış köyünde bir taş ev
HomeByMe ile hazırladığım ev çizimi. home.by.me

Online 3 boyutlu ev tasarlama uygulamalarını keşfetmiş bulunuyorum. Uygulamalar epey başarılı. Ben HomeByMe'yi kullanıyorum. Planner 5D ve Roomsketcher'a da göz gezdirdim. Onlar da epey kolay ve başarılı gözüküyor. HomeByMe ile evin aşağı yukarı her bölümünü modelledim.

Tamış köyünde bir taş ev
HomeByMe'de iç mekan için de oldukça fazla seçenek mevcut.

Taşlarımız örülüyor

Az evvel heyecan verici birkaç fotoğraf geldi. Ben ustaların daha yavaş ilerleyeceği fikrindeydim lakin yanıldım. Bahçe duvarının sol tarafını neredeyse bitirmiş olmalarını görmek epey mutlu etti bizi.

Tamış köyünde bir taş ev
50 torba çimentomuz ve ben buradayım diyen el arabamız.
Tamış köyünde bir taş ev
Havuzun yan kısmını kapatan bahçe duvarının yarısı bitmiş gözüküyor.

Özellikle çatılar için kereste ile işimiz çok olduğundan bir adet zımpara makinesi ve bir de motorlu testere almaya karar verdik. Çünkü halihazırda işimize yarayacak ama elden geçmesi gereken çok miktarda kereste-ahşap mevcut. Zımpara makinesini tedarik marketi diye bir yerden 1.200 tl civarı bir paraya aldım. Testereyi henüz almadım ama en büyük aday husqvarna'nın 120 Mark II X-torq modeli. Fiyat bölü performansta en aklımıza yatan model bu oldu. Bu arada gittigidiyor'dan ev için inşaat ıvır zıvırı sipariş etmeye başladım. Onları tek tek yazmıyorum artık. 30'a 30 cam tuğla ve bahçe duvarlarının üzerine çekmeyi planladığım 50 cm'lik çitler bunlardan yalnızca ikisi.

Tamış köyünde bir taş ev
Girişteki taş evin duvarları da tamamlandığında epey yol katetmiş olacağız.
Evin içerisinde yer alan taşlar yetmeyeceği için 2 traktör daha taş getirtmek durumunda kaldık.

Tamış köyünde bir taş ev
Bahçenin yan duvarı bitmek üzere.

Tamış köyünde bir taş ev
Yan duvar bitti. Bir de üstüne 50 cm çit gelecek.

Ayvacık Erten Ticaret'ten kiremit ve tuğla aldık bugün. Kiremitin tanesi 2,85TL, tuğla ise 1,30TL. Kırmızı tuğlalı evin düzenlenmesi için tuğlaya ve tek katlı evlerin her ikisinin çatıları için epey kiremite ihtiyacımız olacak. Ayrıca bahçe duvarlarının tamamını da tuğla ile döneceğimiz için 500 adet civarı tuğla almamız gerekecek. Bu arada, bir değişiklik olmaz ise, kırmızı evin çatısını ve pergolanın çatısını osmanlı kiremiti ile diğer tek katlı taş evin çatısını da marsilya kiremiti ile yapmayı planlıyoruz.


Tamış köyünde bir taş ev
Ev için yapacaklarımız büyük oranda netleşti.

İnşaat aşırı dinamik bir süreç. Sürekli bir takım sorunlar çıkıyor ve haliyle bu sorunları sizin çözmeniz gerekiyor. Sürekli yeni gelişmeler, mütemadiyen çıkan yeni masraflar.. Çok keyifli bir yerleşim alanı yapıyoruz kuşkusuz ve bunun sancısız olmasını beklemek saflık olurdu. Bakalım daha ne gibi sürprizlerle karşılaşacağız.

Bu arada taş işleri için planladığımız 50 torba çimentoyu önce 70 torbaya çıkarmıştık. Görünen o ki 70 torba da yeterli gelmiyor biraz daha almamız gerekecek. Taş ustalarımız ile 4 konuşmuştuk ama 3 kişi çalışıyorlar. Yani günlük yevmiye toplamda 600TL'ye düştü. Taş işinin tamamı bittiğinde işçiliğe ödediğimiz toplam rakamı da yazacağım.

Bugün köyden dönerken bizim köyün hemen yukarısında bulunan Şapköy'e uğradık. Çok küçük bir köy Şapköy. İçerisinde bakkal dahi yok. Bu arada yine bugün öğrendik ki bizim köyde 3 adet bakkalımız varmış. Şapköy çok küçük bir köy olmasına karşın yüksekte kaldığı için deniz manzarası olan bir köy. Köyün en sonuna biri ev yaptırmış ve oldukça keyifli manzaralı bir ev olmuş. Sessiz sakin, manzaralı olsun ama "makul" paralar istesinler derseniz buraya bakılabilir. Gerçi satılık yer var mı bunu da sormadık ama tahminim olduğu yönünde.

Bugün itibariyle tek katlı taş evin dış duvarının çökmüş olan kısmının indirilmesi ve sonra evin duvarlarının yeniden örülmesini takiben yıkık olan son duvarın da tamamlanması işlemine başlıyoruz. Bu işlemin peşine artık en önemli konumuz çatılar olacak. Çatıların yapılması için de çok fazla vaktimiz yok. Yağmurlar yakında başlayacak. Ana taş binanın onarımına Ekim ayında başlayamayacağız gibi görünüyor. Kasım veya takip eden aylarda bakacağız. Öncelikli hedefimiz kırmızı tuğla evin onarılması, çatısının bitmesi, tek katlı taş evin tamamlanması, çatısının bitmesi ve ardından her iki evin de iç sıvalarının yapılması ve yerlerinin döşenmesi. Bahçe duvarlarımız zaten %90 oranında bitti. Sonrasında muhtemelen pergola ve havuz için çalışmaya başlayacağız. En sonunda da bahçeye girişiriz. Havuz için gerekli işlemlerin hemen akabinde dış kapımızı taktıracağız. Çünkü havuzu kazmak için bahçeye gelecek olan iş makineleri kapıya zarar verebilir. En sona ise 2 katlı ana taş binayı bırakıyoruz. Kısacası, işimiz de heyecanımız kadar çok.


Tamış köyünde bir taş ev
Bu fotoğraf benim için epey önem arz ediyor. Evin taş duvarlarının son eksik kısmının tamamlanışının fotoğrafı. Böylelikle evin sınırları içerisinde yıkık hiçbir şey kalmıyor.

Bugün eve giderken Küçükkuyu'da gördüğümüz bir yapı markete harman tuğla sordum. 85 kuruş dedi. Hemen 100 adet aldım. Erten ticaret'ten aldığım tuğlaların kalitesiyle ilgisi yok elbette. Ama şuna karar verdik, Erten'den aldığımız tuğlaları kırmızı tuğla evin eksik kısımlarında kullanacağız. 85 kuruşa aldığım tuğlaları ise bahçe duvarlarının üst kısmında kullanacağız. 85 kuruşluktan 200 kadar daha tuğlaya ihtiyacımız olacak muhtemelen. 1,30'luktan da 100 kadar daha aldığımızda tuğla işimiz bitecek gibi gözüküyor. Bu arada çatı kiremitlerinde son kararımız, kırmızı tuğla evin çatısında osmanlı kiremiti kullanmak, diğer iki taş evde ise marsilya kiremiti kullanmak şeklinde oldu. Çatı için osb, kereste ve izolasyon malzemeleri alımını da haftaya yapacağız.

Bugün sumaş'tan osblerimizi aldık.
90 adet 15mmx61cmx244cm osb için kdv dahil 3600 lira
ödedik. Çatı için kereste, kiremit ve izolasyon malzemelerini de önümüzdeki hafta alacağız.

Tamış köyünde bir taş ev

İlk Sonbahar

İlerleyen zamanda evde en çok keyifli zaman geçireceğimizi düşündüğüm sonbahar yağmurları dönemi başladı. Ne yazık ki senenin ilk düşen yağmuruna şahit olamadık ama önümüzde daha çok zaman var bu tecrübeyi yaşamak için. Yağmurlar elbette güzel ama aynı zamanda ustalar çalışamadığı için bir süre daha yağmaması bizim için hayırlı olurdu. Sanıyorum ustaların işi haftaya sonlanacak ve biz de hemen çatı işine girişebileceğiz. Çatıyı tamamladığımızda yağsa bile diğer işleri devam ettirebilmemiz mümkün olacak.

Tamış köyünde bir taş ev
Kuzenimden gelen fotoğraflar sayesinde yağmur sonrası halini küçük bir miktar olsa da görmüş olduk.
Tamış köyünde bir taş ev
Tamış köyünde bir taş ev
Köye son gidişimde çektiğim fotoğraflar. Evin inşasında kullanılan dikdörtgen şeklindeki taşların çokluğu hanenin zenginliğine işaret edermiş.

Unutmadan, motorlu testereyi de aldım. Perşembe pazarından aldığım Husqvarna marka 120 mark II modeli için 9 taksit olmak üzere 1300 TL ödeyeceğim.

Metrekaremiz ve ana binaya ek olarak 2 yaşam alanımızın daha olması masraflarımızın artmasına sebep oluyor kuşkusuz ama bitirdiğimizde de keyfimizin ve konforumuzun artması anlamına gelecek bu durum. Taş ev yaptırırken her ne kadar çok fazla masraf kalemi olsa da en önemli 2 kalem var. Biri taş işinin tamamlanması yani bir anlamda duvarların çıkılması, ikincisi ise çatı. İlkini tamamlamak üzereyiz. İkincisini de hava şartları izin verirse 15 gün içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.


Tamış köyünde bir taş ev
Yeni fotoğraflar geldi. Yıkık taş evin penceresi ve kapısı tamamlandı. Şimdi çatı için iki yanını üçgen şeklinde yükseltecekler. Ve böylece taş işimiz bitmiş olacak.

Nasıl duracağına bakmak için gittigidiyor'dan 50cm'lik çitlerden sipariş etmiştim. Düşündüğüm gibi gayet güzel oldu. Devamını alayım dedim ama gittigidiyor'da sipariş ettiğim çit ve çit ayağına zam gelmiş. Firmaya e-posta gönderip indirim istedim. Kimse dönmedi. İyi ki de dönmedi. Küçükkuyu'daki yapı marketi aradım. 40 lira daha ucuza buldum.

Tamış köyünde bir taş ev

Ayrıca köye muhtarın talep ettiği bağışı (3500TL) ve su için gerekli depozito ödemesini de (500TL) yaptık. Bağış kaymakamlığın köylere tanıdığı bir hakmış. Biraz İstanbullular için ayak bastı parası gibi de düşünebilirsiniz.

Tamış köyünde bir taş ev

Pencere kepenkleri için geçtiğimiz hafta fiyat aldım bir marangozdan. 10 kepenk ve dış kapı için 12.000TL fiyat verdi. Buna pencere çerçeveleri de dahil olursa 30.000TL olur dedi. Bana pahalı geldiği için kepenkleri kendim yapmaya karar verdim. Çevremizdeki evlerden birkaç kepenk örneğinin fotoğrafını çekmiştik. Çerçeveler için ise eskilerini temizleyerek kullanmaya karar vermiştik zaten. Öyle yapacağız.

Tamış köyünde bir taş ev
Nadir Usta'dan son durumun fotoğrafları geldi.

Çatı için duvarın bir kanadı hazır. Diğeri de bitmek üzereymiş. Diğer sokak tarafındaki pencereler de mis gibi oldu. Duvarın bir kanadına da ufak bir pencere istemiştim. Bakalım nasıl olacak.


Tamış köyünde bir taş ev
İşte misafir evimizin ufak şirin penceresi.

1 hafta sonra bugün köye uğradım yine bir vesile ile. Birazdan uzun uzun yazacağım detayları. Benim en korktuğum kısım taş işiydi ancak bu kez şansımız yaver gitti.

Tamış köyünde bir taş ev
Yıkık olan dış duvarda şimdi sokağa bakan 2 pencere var.
Tamış köyünde bir taş ev
Duvar bitti, evin iç kısmında daha işimiz yeni başlıyor.

Bener abi hafta sonu için Adatepe'deki evine gideceğini söyleyince ben de peşine takıldım. Cumartesi sabah 10 gibi yola çıktık. Yol bomboş olduğundan çok rahat geldik. Zaten bir süredir Bener abiye evi göstermek ve fikirlerini almak istiyordum. Önce Bener abi'nin evine uğrayacak ardından bizim köye geçecektik. Ancak planladığımız gibi olmadı. Evine gidince gördük ki bir nedenle sigorta atmış ve buzdolabı çalışmadığından içindeki her şey bozulmuş. Mutfağı korkunç bir koku kaplamış. Direkt temizliğe giriştik. Nitekim hızlıca hallettik ama bu acı tecrübeden çıkardığım ve paylaşmak istediğim bazı dersler oldu.

Tamış köyünde bir taş ev
Kırmızı evin iç duvarlarını da yıktırdık. Tavanın 3,5 metre olmasının da etkisiyle iyice geniş bir oda oldu.
Tamış köyünde bir taş ev

Bir kere buzdolabına bozulabilecek ürünlerle doldurmak doğru değil. Pandemi meselesi yüzünden herkesin dolapları tıka basa dolu belki ama uzun süre kontrol edemediğiniz yerlerde gıda istiflemek pek doğru değil. Çünkü köylerde özellikle elektrik konusu doğal olarak sorunlu. Özellikle yoğun yağmur yağan dönemlerde.

Bener abi yolda gelirken bahsetmişti evin içindeki böcek sorunundan. Özellikle akrep ve çiyan. Bu ikiliden köy yerinde kaçış yok. Kedi, tavuk gibi canlılar bunları nispeten uzak tutabiliyor veya düzenli ilaçlama zaman zaman işe yarayabiliyor ama evlerde yapıldığını gördüğüm bazı hatalar var. Bunları ben yapmamaya özen gösteriyorum.

Tamış köyünde bir taş ev
Taş işinin ardından geriye kalan malzemeler.

Biri kapı eşiği. Bu olmazsa olmaz bir ayrıntı. Eşik çoğu böcek için engelleyici olabiliyor. Bir diğer konu da böceklerin yuva yapabileceği alanlar yaratmaktan kaçınmak. Bener abi pencerelerin alt kısımlarını ahşap yaptırmış. Zaten bu tip taş evlerde sıkça gördüğümüz bir tarz. Ancak bu ahşabın alt kısımlarında taş ile arasında oluşan boşlukları böcekler rahatlıkla yaşam alanı haline getirebiliyorlar. O nedenle pencerelerin üstünü traverten gibi, seramik gibi malzememelerle kaplamak çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Diğer bir mesele ise eşyalar. Buzdolabında bozulan malzemelerin suyu yerlere akmış. Akan su buzdolabının, mutfak tezgahının, bulaşık makinasının altına doğru akmış. Tüm bu aletleri çekerek altlarını temizlemek durumunda kaldık. Mutfak tezgahını yere sıfır yaptırmayı tercih etmeleri bu anlamda bize sorun çıkardı. Evde kullanılan tüm eşyaların yerden biraz yüksekte olmaları altlarına süpürge girebilecek kadar pay bırakılması böyle zamanlarda çok işe yarayacaktır. Hatta zaman zaman direkt su dökerek yıkanabilir böylece. Bu sayede çeşitli hayvanların eşyaların altında saklanabilmesinin önüne de geçilir.

Tamış köyünde bir taş ev
Yağmur yağınca bahçe kendiliğinden çimlenmiş.
Tamış köyünde bir taş ev
Güneş batıyor.

Temizlikten sonra bizim köye geçtik. Bener abi de hem köyümüzü hem de evimizi çok beğendi. Söylediğim gibi taş işimiz bitti. Daha sonra derzleri yaptırmayı düşünüyorum ama şu an için bir aciliyeti yok. Çatılara salı günü başlıyoruz yüksek ihtimalle. Çatıları koyduğumuz anda zaten işin rengi değişecek.

Gelelim taş işi için ödediğimiz ücretlere;

10 bin TL işçilik,
1500 TL 6 traktör kum,
1500 TL 6 traktör taş,
2500 TL 120 torba çimento
ve diğer bir takım kalemler için de yaklaşık 1000 TL


Tamış köyünde bir taş ev

Aklımıza bir fikir geldi. Olabilirliğini de konuştuk. Teknik olarak da bir sorunumuz olmayacağını öğrenince yapmaya karar verdik. Aslında iki katlı ana taş binanın köşesini cam yapmak istiyorduk. Ancak bunun zor olacağını ve bize çok fazla iş çıkaracağını anlayınca bundan vazgeçmiştik. Şimdi kırmızı tuğla binanın yani atölyenin köşesini cam dönme fikri yattı aklımıza.

Tamış köyünde bir taş ev

Bu fikri yapmaya karar verdikten hemen sonra aklımıza daha da güzel bir fikir geldi ve bunu yapmaya karar verdik. Kırmızı evin mevcut kapısını tuğla ile örüp kapatacağız. Ve bahçe tarafına yere kadar sürgülü cam kapı yapacağız. Tabii gittiğimde bir ölçmem gerekecek. Hemen evin dibindeki ağaç buna müsaade edecek mi bakmak gerek.

Tamış köyünde bir taş ev

Çatıya başlıyoruz

Çatı koşuşturmacası başladı. Çatı için gereken en önemli kalemlerden biri olan osb'leri önceden almıştık zaten.

Sumaş'tan 90 adet 15mmx61cmx244cm osb için kdv dahil 3600TL
Bayramoğlu Ticaret'ten 13 adet ODE pp3000 3mm kumsuz membran için kdv dahil 1794TL
135 m2 4 mm karbon takviyeli strafor için kdv dahil 2500TL

ödedik. Çatı için keresteleri de aldığımızda başka büyük bir masraf kalemi kalmıyor. Tabii bir de işçilik var ek olarak.


Tamış köyünde bir taş ev

Malzemeler eve ulaştı. 400 TL nakliye ödedik. Bugün ayrıca kereste bakmaya 2 yere gittik. İlki Ayvacık'ta. Metreküpüne 1200 TL fiyat verdi. Akabinde Küçükkuyu'da Dikmen Kereste'ye gittik. Metreküpüne 1100 TL verdi. Girişteki misafir evi olacak olan taş ev, atölye olacak olan kırmızı tuğlalı ev ve pergola için şöyle bir liste çıktı. Ana taş binanın çatısı daha sonra yapılacak. O nedenle şimdilik onun için fiyat almıyoruz.

10x20x4mx1 - 80
10x10x4mx20 - 800
5x10x4mx20 - 400
5x10x5mx20 - 500
5x10x3mx20 - 300
12x12x3x3 - 130
5x18x4mx2 - 80
10x20x7mx2 - 280
136 m2 Rabıta 15'lik

1710 dm3 2220 TL
500 dm3 1000 TL
4760 dm3 9520 TL
80 dm 104 TL
280 dm 506 TL

Toplam 13.415 TL çatı keresteleri için ödeyeceğimiz para. Yarın muhtemelen Dikmen Kereste ile anlaşacak ve siparişi geçeceğiz. 1 hafta 10 günde de teslim alacağız.


Kereste için siparişimizi verdik kaporamızı yatırdık. Pazartesi kalan ödemesini yapacak, cumartesi de teslim alacağız. 300 TL de nakliyat için ödedik. Bugün ayrıca, yakınımızda bir köy olan Süleymanköy'de yaşayan çok eski bir dostum Mustafa ve ailesine köyümüzü ve evimizi gösterdik.

Bir de Sivrice'ye indik bu gidişimizde. Hem denize girmek hem de yiyip içmek için çok güzel bir koy. Önümüzdeki yaz epey ziyaret edeceğimiz bir yer olduğunu düşünüyorum. Mustafa'nın tavsiyesi üzerine Muammer Can diye salaş bir balıkçıda lezzetli bir balık yedik.

Tamış köyünde bir taş ev

Yer karoları için çarşamba günü İzmir'e gitmeyi planlıyoruz. Şahtaş diye bir firma buldum. Ona bakacağız. Bir de Ömer'in bir arkadaşı da terracotta yapıyormuş. Bir ihtimal onunla da konuşacağız. El yapımı terracotta fiyatları normal seramik fiyatlarından çok daha fazla. Metrekaremiz küçük olduğu için bu masrafın altına girelim ve olmuşken en güzeli olsun diye düşünüyoruz. Astronomik bir fiyat çıkmaz ise yer karolarını da bu hafta hallederiz. (İzmir'de bakılacaklara Miraç'ın tavsiyesi üzerine afşaroğlu diye bir firmayı da ekledik.)

Havuz konusunda çeşitli görüşler var ama baskın fikir havuzun mu var derdin var şeklinde. Havuzun dertli bir konu olduğu zaten sürpriz bir bilgi değil benim için. Bir şekilde üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Ancak araştırmalarım devam ediyor. En az dertlisini yapmak en mantıklısı olacak elbette. Beni havuz fikrinden uzaklaştırmak için "havuz yılan çeker" diyen bile oldu. Bunu da öğrenmiş oldum ama bakalım, hayırlısı. Bu arada haşerattan nasıl organik şekilde korunacağınıza dair wikihow'da çok fazla öneri var. İlgilenenlerin incelemesinde fayda var.


Tamış köyünde bir taş ev

Pergolanın üst kısmının betonu döküldü. Şimdi keresteleri bekliyoruz.

Tamış köyünde bir taş ev

Geliyor çatılarımızın keresteleri..

Tamış köyünde bir taş ev

Yeni diktiğim çamlar ve inşaatlık keresteler bahçedeki yerlerini aldı. Çamlar güzel bahçemizi daha da güzelleştirdi. Umarım kocaman olduklarını da görebiliriz. Ayrıca zeytin ağaçlarından birini de diktim. Diğerinin yerine karar veremediğim için bekletiyorum. Bugün tüm gün çalışınca epey bir iş halletme fırsatımız oldu. Şubat ayında bitirme hedefime biraz daha yaklaştığımızı görüyorum. Yılbaşında kırmızı tuğlalı evde şömine yakma planım da gerçekleşebilir duruyor.


Tamış köyünde bir taş ev

Yazının üçüncü bölümü için tıklayın.


soru ve önerileriniz için voleksi@gmail.com