Sayfa Sonu ↓

Ağustos 2020'de başlayan hikayemizin başını biliyorsunuz. Bilmeyenler şuradan ulaşabilir. Maceramızın son aşaması olan iki katlı taş binaya Nisan ayı itibariyle başladık.

Geçen süre zarfında Ayvacık çevresinde nerede ne var epey bilgi sahibi olduk. Sebze nereden alınır et-but nerede lezzetli olur hangi pazar ne zaman nerede kurulur az çok öğrendik. Evde de düzenimiz hayli oturdu. Atölye ve misafir evinin tamamen bitmesi sayesinde uzun süre rahatlıkla kalabiliyoruz. Termosifonumuz, çamaşır makinemiz, bulaşık makinemiz hepsi tam güç çalışıyor. Küçük çapta yerleştik demek bile mümkün. Daha şimdiden arkadaşlarımızı ağırlamaya başladık.

Tamış köyünde bir taş ev
Misafir evinin son hali.

Çim meselesi

Ana binaya geçmeden evvel evin tüm çehresini bir anda değiştiren çim meselesinden bahsedeyim biraz. Çimler gelene kadar yaptığımız onca şey kendini göstermiyordu. Çim, bütün işin ortaya çıkmasını sağladı. Ayrıca hem pergola hem de tüm kapalı alanlar sürekli toz toprak içinde kalıyordu. Malum, buraların rüzgarı epey meşhur. Çim sayesinde büyük ölçüde rüzgarın sebep olduğu toz yığınından kurtulduk. Tüm ramazan ayı boyunca köyde olacağımız ve hava genelde güzel olacağı için çimlere yayılmak keyfini daha fazla ertelemeyelim istedik. Bahçenin diğer yarısına henüz çim ekmedik çünkü ana taş bina yapılırken muhakkak zarar görecektir.

Tamış köyünde bir taş ev
Çimden önce bahçeyi biraz düzlemek ve inşaat kalıntılarından kurtulmak için Gürpınar'dan saati 180 TL'ye vinç kiraladım.

Bahçenin hızla yeşillenmesinin tek yolu rulo çim olduğundan nispeten pahalı olsa da bu masrafı yapmaya karar verdik. Biri Bursa, biri Küçükkuyu ve bir diğeri Ayvacık'ta olmak üzere üç yerden fiyat aldım. Rulo çimin metrekare fiyatı 12 ila 20 tl arasında değişkenlik gösteriyor. Bursa'da daha ucuz olabilir ama orada da işin içine nakliye masrafı giriyor. Bu nedenle Bursa'yı eledim ve Küçükkuyu ile Ayvacık'taki firmaları değerlendirmeye aldım. (Google'a Ayvacık ve Küçükkuyu peyzaj yazınca karşınıza çıkan firmalar.)

200 metrekare rulo çim uygulaması için Küçükkuyu'dan aldığım fiyat şöyle oldu;
3200 TL bir kamyon toprak
1000 TL toprak nakliye
4600 TL 200 metrekare rulo çim (metrekaresi 23 tl'ye geliyor)
1500 TL çim nakliye
200 TL mazot
1500 TL işçilik


Yani toplamda 200 metrekare alana rulo çim sermek için benden 13,500 TL istedi. Şaka değil. Fiyatın çok abartılı olduğunu anlamak için başka yerden fiyat almaya gerek yok. Ama benim karşılaştırma şansım vardı çünkü Ayvacık'ta bir firmadan daha fiyat istedim. O da şöyle geldi;
2000 TL bir kamyon toprak
2500 TL işçilik
Çimin metrekaresi 13 TL

Tamış köyünde bir taş ev
Bir kamyon toprak ile 120 metrekarelik bir alanı 25-30 santim doldurarak yükselttik ve zemini neredeyse pergolanın seviyesine getirdik.

Ayvacık'ta bulunan firma ile anlaştım. İşin başında aslında epey de memnundum. Yoğun yağmur olduğu için 13 TL'lik Edremit'te bulunan çimi 15 gün kadar beklememiz gerektiğinden ve bizim acelemiz olduğundan 17 TL'ye Çanakkale'de başka bir yerden aldık. Çimlendireceğimiz alanın 200 metrekare civarı olduğunu düşünmüştük ama tam ölçü aldığımızda 125 metrekare çıkınca rulo çim nakliye dahil 2800 TL'ye gelmiş oldu.

Tamış köyünde bir taş ev
Zemini alelacele yaptıkları için sonrasında kendim tırmık ile epey düzelttim.
Tamış köyünde bir taş ev
Bahçenin çimlenmeden hemen önceki görüntüsü havadan böyle idi.

Anlaştığım botanikçiden 2 zeytin 1 erik 1 kayısı 1 de ayva ağacı aldım. Ayrıca çimlerin bakımı için 15 gün sonra gelecek ve parasını ödediğim çim gübresi ile çimlerin bakımını yapacaktı. 15 gün sonra gelmediği gibi bugün yarın bugün yarın beni sürekli oyaladı. Kendi işimi kendim çözmeye karar verdim ve çimleri komşudan aldığım çim biçme makinası ile kendim biçtim. Bakımını henüz yapmadım gübreyi alıp onu da yapacağım. Ayrıca çim biçme makinası da alacağım ama araştırmaya devam ediyorum en ideali hangisidir diye.

Tamış köyünde bir taş ev
Rulo çimin uygulaması aslında oldukça basit.

Rulo çim düşünüyorsanız uygulama hizmeti almanızı tavsiye etmem. Tesviye için toprak ve rulo çim sipariş edin, toprağı bahçenize düz bir şekilde yayın. Ardından çimi sermek gerçekten çok basit bir iş. En fazla youtube'ta "rulo çim nasıl uygulanır" diye aratıp bir göz atsanız yeterli olur. Ben bahçenin geri kalan kısmını kesinlikle kendim yapacağım.

Tamış köyünde bir taş ev
Çim bahçeyi bambaşka bir hale dönüştürdü kuşkusuz.

Rulo çim uygulamasının zorluğu esas serdikten sonra başlıyor. Bakımını düzenli şekilde yapmak, sulama zamanlarına ve miktarına dikkat etmek ve düzenli bir şekilde çimleri biçmek gerekiyor. Ben her gün sabah erken ve güneş battıktan sonra suladım. Ancak her gün değil çimlerin altındaki toprak zemine tutunabilmesi için birer gün atlatarak sulamak gerekiyormuş. Bunu ne yazık ki sonradan öğrendim.

Tamış köyünde bir taş ev
Önde çimler arkada saksılara ektiğim naneler ve soğanlar..

Ana binaya başlıyoruz

Bir süre inşaatı durdurmuştuk. Durdurduk demek belki doğru olmayabilir de epey yavaşlattık. Ufak tefek eksikleri tamamladık bu esnada. Mayıs başı itibarı ile yine yoğun tadilat çalışmalarına başlıyoruz. Yine çatılarla başlayacağız ama ilk önce ana taş binanın iç duvarlarında bulunan toprak sıvayı kazıttık. -ki altından farkında olmadığımız bir sorun çıkacak mı görelim. Ana taş binanın tek bir duvarını taş bırakacak ve geri kalanını sıvayacağız. Taşların arasına derz uygulamasını misafir evinde yaptık ve hevesimizi aldık. Bu nedenle ana binanın tümümün derz olmasına ihtiyacımız yok.

Tamış köyünde bir taş ev
Ana binada ilk işimiz toprak sıvayı sökmek oldu.

Düşüncelerimiz henüz tam netleşmemiş olsa da kesin olan karar evin içini komple indirip ilk önce dört duvar şeklinde bırakmak. Odaları nasıl böleceğimiz konusunda kesin bir karar vermedik ama mutfağı binanın dışına kapının ön kısmına taşımak istiyoruz.

Tamış köyünde bir taş ev
Dış kapı ve ana taş bina tretuvarının betonu döküldü.

Bugün çatılar için gerekli olan keresteyi sipariş ettik. Listemiz bu kez şöyle oldu;

5x20x5mx2 - 100 dm - 200 TL
10x10x5mx16 - 800 dm - 1600 TL
5x10x4mx60 - 1200 dm - 1800 TL
10x10x4mx5 - 200 dm - 300 TL
10x20x4mx2 - 160 dm - 240 TL
Rabıta 3,5m (1. ve 2. sınıf) - 8000 TL
3x4x400 mtül - 1000 TL
10x20x5mx3 - 750TL

olmak üzere ana bina ve mutfak çatılarının keresteleri için yaklaşık 14.000 TL ödedik.


Tamış köyünde bir taş ev
Yorgo çimlerin sulanması hususundan pek hazzetmese de zamanla alıştı.

Dediğim gibi çim işi masraflı bir iş. Bakımı sulaması kesimi epey enerji ve zaman istiyor. Tabii, düzenli sulamanın ardından çimleri biçmek diye de bir sorumluluk giriyor hayatınıza. Çok detaylı araştırma yapmadım açıkcası ama fiyat bölü performansta en ideal seçim Einhell GC-EM 1030 gibi gözüküyordu. Hepsiburada'dan 700 küsür liraya aldım. Kullandıktan sonra ürün hakkındaki fikirlerimi paylaşacağım.


Tamış köyünde bir taş ev
Evin eski sahiplerinden kalan dolabı onardık, boyadık ve bir de ara raf yaptık. Eski ve güzel bir elbise dolabımız oldu.

Tamış köyünde bir taş ev

3 haftalık sokağa çıkma yasağı süresince inşaat namına pek bir şey yapamadık ama en azından evin tüm duvarlarının toprak sıvalarını temizleyip taşları ortaya çıkardık.


Tamış köyünde bir taş ev

Köyde sağa sola gitmek için scooter almayı planlıyordum. Çevre köyleri gezmek, denize inmek, pazar market alışverişlerini yapabilmek için pratik ve havadar bir çözüm. Köy yollarında araç trafiği de sakin olduğundan büyük şehirlere oranla daha güvenli. Ayvacık Mondial'den 12.500TL vererek Mash 125i modelini aldım.

Tamış köyünde bir taş ev
Doğruçardak'tan manzara

Bugün oldukça keyifli bir rotada yaklaşık 70 km boyunca motorsiklet kullandım. Normal şartlarda 70 km fazla uzun mesafe sayılmayabilir ama benim motorsiklet üzerinde ilk uzun sürüşüm oluyor. Ayrıca çok bozuk yollardan geçtiğimiz için de adrenalin seviyesi yüksek bir deneyim oldu. Kösedere köyüne bağlı Doğruçardak'a gittik. Burası çok küçük bir yerleşim merkezi. 8-10 hane ya var ya yok. Bu arada Doğruçardak'a ilk kez su gelmiş. Biz vardığımızda borular döşeniyordu. Tarihi bir ana tanıklık etmiş olduk. Ardından muhteşem bir manzara eşliğinde Kösedere'ye inip oradan da benim çok beğendiğim Babadere köyüne uğradık.

Tamış köyünde bir taş ev
Doğruçardak'tan Kösedere'ye sağ salim indim ama scooterın bu iniş için doğru vasıta olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Tamış köyünde bir taş ev
Akasya ağaçları Babadere köyünün sokaklarını sarıp sarmalamış.

Yemyeşil bir vadiye yerleşmiş olan Babadere, hem dokusu hem de denize olan mesafesi sebebiyle bu çevrede yaşamak için yer arayanların muhakkak görmesi gereken bir köy. Emlak fiyatları ne durumda bilmiyorum ama Ayvacık'ın en güzel köylerinden biri bana göre.


Yasakların ardından nihayet kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bugün çatı için gerekli malzemeleri sipariş ettik. Listemiz şöyle;

Membran 125 TL x 11 top 1375 TL
11mm OSB 55 TL x 45 adet 2475 TL
İzole kiremit 4,25 TL 900 adet 3825 TL
İzolasyon köpüğü 135 TL 14 adet 1890 TL
toplam 9565 TL


Misafir evinin tavanını da beyaza boyamaya karar verdik. 500 TL de 2 galon beyaz boya için ödedik.


Tamış köyünde bir taş ev
Bizim köye 15 km kadar uzakta olan Erecek köyü

Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi bugün gerçekleştirdim ve Erecek köyüne gittim. Köyün konumunu da köyün kendisini de çok sevdim. Bu çevrede muhakkak görülmesi gereken köyler listesinde yerini aldı.

Çim biçme makinemden memnunum. Kapasitesi küçük olduğu için biçerken birkaç kez boşaltmam gerekse de bunun büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Öte yandan günün en sıcak saatlerinde nispeten gölgede kalan çim alanlar oldukça yeşil iken gün boyunca güneş alan alanlar bir miktar sararmıştı. Ben de bu kısımlara çim tohumu atarak yeniden yeşermelerini sağlamak istedim. Ancak hesaba katmadığım şey karıncalar oldu. Attığım her tohumu toplayıp götürdüler. Tek bir tohum tanesinin bile yerde kalmasına müsaade etmiyorlar. Ben de bu nedenle tohum işinden vazgeçtim Belki karıncaların yuvalarına çekildiği bir dönem tekrar yapılabilir bu işlem. Bu arada geçen gün kopan fırtınada gün boyunca yağmur yağmıştı. Bu yağmur çimlere çok iyi geldi ve sararan kısımlar sanıyorum bu yağmurda toparlandılar. Yani çimlerin bir numaralı ihtiyacı yoğun olarak yağan yağmur. Bir de solucan gübresinin iyi geldiğine dair bir bilgiye ulaşmıştım. 1-2 torba da solucan gübresini tohum atar gibi attım. Artık yaptığım onca işlemden hangisi işe yaradı bilemiyorum ama çimler istediğim görüntüye kavuştu.

Tamış köyünde bir taş ev
Köy menüsü

Tamış köyünde bir taş ev
Eski çatı kalkıyor.

Sökme çalışmaları hızlı başladı. Çatı ve üst katın bölmeleri kalktı. Önümüzdeki hafta yeni çatı için çalışmalara başlıyoruz. Ayrıca yapmasak mı, önümüzdeki sene mi yapsak derken havuzun yerine de karar verdik. Mutfağın hemen önünde olacak.

Tamış köyünde bir taş ev
Çatı ve ara bölmeler gitti.

Tamış köyünde bir taş ev
Sabah vik vik sesleriyle uyandık. Arada bize yemek yemeye uğrayan kedilerden biri yavrusunu kapının önüne taşımış. Henüz gözleri açılmamış bile yavrunun. Biraz dinlenebilmeleri için onlara güzel bir yatak hazırladık.

Tamış köyünde bir taş ev
Girişte yer alan mutfak bölümünün çatısı hızla çakılıyor.

Misafir evindeki tecrübelerimiz doğrultusunda ana taş binayı yine açık tavanlı ama iç duvarları tamamen sıvalı şekilde yaptırmaya karar vermiştik. Bu karar doğrultusunda ilerliyoruz. Köyümüzün kedileri de doğurdu. Yavrular etrafı keşfederken bize de sık sık uğruyorlar.

Tamış köyünde bir taş ev
Aniden bastıran yaz yağmurundan kaçan ufaklıklar kendilerine korunaklı bir yer bulmuş. Nüfusumuz her geçen gün artıyor. Neyse ki kalacak yerimiz de her geçen gün artıyor.

Tamış köyünde bir taş ev

Çatı için aldığımız keresteleri kullanınca bahçede epey bir yer açılmış oldu. Ben de fırsattan istifade hemen 50 metrekare çim sipariş ettim ve bahçenin bir kısmına serdim. Tabii, -artık alışık olduğumuz üzere- 2 ay önce 18 lira olan metrekare fiyatına 2 lira zam gelmiş ve 20 lira olmuş. 600 tl de nakliye ücretiyle 50 metrekare çim bana 1600 tl'ye gelmiş oldu. Bu kez çimi kendim serdim. 1 buçuk gün sürdü ama pek de fena olmadı. Bakalım, sonuçları 1 hafta 10 gün içerisinde görebileceğiz.

Tamış köyünde bir taş ev
Çatı işleri bitti. Ben de bayram arasında geçici kapımızı daha hafif bir geçici kapı ile değiştirdim.

Taş evin iç sıvalarına başlıyoruz. 2m kaba kum, 1 m perdah kum, 20 torba çimento, 5 torba toz kireç için 1100 tl ödedik. Bu arada çimentonun torbası 27,5 olmuş.


İç köylerde bile fiyatlar uçmuş durumda, artık makul bir parayla ev bulunmaz herhalde?

Bulunur. Yani, arayan bulur. Binlerce insanın yaptığı gibi evinde oturduğu yerde internetten bulmaya çalışan ise muhtemelen bulamaz. Makuldan kastınız 100-200 bin tl civarı ise hala alınabilecek yerler var. Evet, artık metrekaresi 300 ve üzeri olan yerler -en azından içinde bulunduğumuz dönemde- makul olmaktan çıktı. Geçenlerde bizim köyden ev alan bir çift beni de şaşırtarak 100 bin tl'nin de altında bir yer bulup almış. Evet, metrekaresi küçük ama evlerinden beklentileri denize inip dönüp uyuyabilecekleri bir yer olduğu için gayet mantıklı bir yatırım diye düşünüyorum. 15 km ötemizde Kozlu köyünde -nedendir bilmem- özellikle son dönemde çok meşhur olan bir tesiste, lavabosu olmayan 10 metrekare bungalovların saçmasapan bir biçimde 800-1000 tl'ye kiralandığı günümüz şartlarında 70 metrekare ömür boyu size ait bir yer için ne kadar öderdiniz? Ayrıca ilk seferden hayallerinizin evine kavuşmayıp önce küçük bir evle başlamak ve bir süre yaşadıktan sonra onu satıp daha büyük bir yer alıp orayı yaptırmak da bir opsiyon. Sonuçta mühim olan büyük bir şey sahibi olmaktan ziyade içerisinde ve çevresinde yaşayabilmek.

Bugüne kadar toplamda ne kadar harcadınız?

Tüm büyük kalemleri yazı boyunca bir bir sıraladım zaten. Bizim veya bir başkasının harcaması size referans olamaz. İçinde şağlıklı bir biçimde yaşanacak taş evin metrekaresi 1000 tl'den aşağıya inmiyor. Belki bu bir referans kabul edilebilir. 200 metrekare yer aldınız, içinde 80 metrekare onarılması gereken ev var. Lüks istekler içermeden, aldığınız malzemenin ederini, çalıştığınız ustaların işini düzenli takip ettiğiniz takdirde 200 bin liranın üzerine çıkmadan yaşamaya başlayabilmelisiniz.

Tüm büyük kalemleri hatta ara kalemleri bile yazıda belirtiyorum ama genelde işçilik maliyetlerini yazmıyorum. Yani bir toplama yapacaksanız onu da hesaba katmalısınız. Yevmiye usulü çalışırsanız zaten aşağı yukarı belli oluyor ne harcayacağınız, götürü usulü çalışırsanız da çok özenli hareket etmelisiniz. En az 3 yerden fiyat almalı ve daha önce yaptıkları 1-2 evi gezmelisiniz. 2 usta arasında aynı iş için 2 hatta bazen 3 kat fark bile olabiliyor.


Tamış köyünde bir taş ev
Uzun bir süre sonra bugün birkaç günlüğüne İstanbul'a döndüm. Henüz daha yoldayken bile bu zibidileri aşırı özledim.

Çimlerin durumu iyi. Tamamı toprağa tutundu, bazı kısımlar hariç sararma olmadı. Sararan kısımları da yeşertebileceğimi ümit ediyorum. 2 katlı taş evimizin iç kaba sıvası bitti. Sıva işi 8 gün sürdü ve gayet güzel oldu. 35 torbaya yakın çimento ve 10 torba kadar kireç gitti. Bir de binanın orta kısmında banyo havalandırması için bir pencere açtık.

Tamış köyünde bir taş ev
Tamış köyünde bir taş ev
Bir şeylerin yamuk yumuk olmasından rahatsız oluyorsanız taş ev alıp tadilat yaptırmayın.

Tamış köyünde bir taş ev

Bugün (14 Ağustos) evi almamızın üzerinden tam 1 sene geçti. İyi ki bu kararı vermişiz, iyi ki bu işe girişmişiz, iyi ki yılmamış hep devam etmişiz.


Adını zikretmeden bu çevrede çok meşhur olan bir mekana değinmek istiyorum. Adını vermiyorum çünkü nihayetinde bu insanlar ticaret yapıyorlar ve bana yapmış oldukları bir saygısızlık yok. Sadece neden bu kadar meşhur olduğunu anlamıyor ve itirazımı dile getiriyorum. Siz de bu çevrede yaşayacaksanız muhakkak "bişeyilebişey" adlı bu mekana uğrar, kendi tecrübenizi yaşar ve bana katılır veya katılmazsınız. Rezervasyonsuz almayan -ki sosyal medya profillerinde bile adlarının yanında "rezervasyon gerekli" yazan gördüğüm tek yer olabilir- rezervasyonsuz müşteri kabul etmemesini de mezeleri özel olarak hazırladıkları ve her müşteriye tek tek içeriklerinin anlatılması gerektiği için zor bir iş olduğu gibi garip bir argümana dayandıran bir meyhane. Argüman garip diyorum çünkü, gerçekten daha önce bir yerde yemediğiniz veya yeseniz bile bir miktar özellikli mezeler olsa, tamam, haklısınız diyebilirim. Ama meze menüsü şöyle; bulgar kuru eti, acuka gibimsi bişi, haydari, girit mezesi, kırmızımsı (acuka gibi bişi) vs vs. Yahu, bu mekanda 1 hafta boyunca yer bulunamıyor. Bu nasıl oluyor? Buraya gidip methiyeler düzen insanlar bu kadar mı dünyadan bi'haber yaşıyorsunuz?! Bilmiyorum. Sivrice'deki bu yere gittiğimiz için çok memnunum. Bir şehir efsanesinin daha sonunu görmüş olduk böylece.


Tamış köyünde bir taş ev
Huyu, suyu, gözleri, ağzı, burnu, her şeyi güzel Keyti'miz. Keşke o pencereden baktığın evin neşesi olacak kadar yaşasaydın. Keşke sen de bizimle birlikte orada yaşlansaydın. Bize ayırdığın kendin kadar mini minnacık zaman diliminde bizim canımız ciğerimiz en kıymetli parçamız oldun. Seni asla unutmayacağız.

Yaz bitiyor -ki bitsin- buralar kesinlikle sonbaharda hatta -şartlar epey zorlu bile olsa- kışın çok daha güzel. Arkadaşlarımız geliyor, çoluk çocuk derken vakit hızlıca geçiyor. Keyti'nin yokluğuna alışmaya çalışıyoruz bir yandan. Keyti'nin kardeşleri de dahil 8 yavru toplamda 10-12 kedi var gün içerisinde bahçede. Dolayısıyla bahçede yemek yemek eziyete dönüşebiliyor zaman zaman.

Tamış köyünde bir taş ev
Köyde yaşıyorsanız sebze kurutma ritüelinden kaçışınız yok. Bu sene biber, armut domates ve incir ile başlangıç yaptık. Ama belli ki seneye bahçemiz güneşlenen sebze-meyvelerle dolacak.
Tamış köyünde bir taş ev
Asmanın yapraklarını temizlerken gördüğüm çok garip yaratık, yemeklerde bize eşlik etmeyi seven kedimiz Tek ve daha fazla kuru domates-incir.
Tamış köyünde bir taş ev
Tamış köyünde bir taş ev
Kapının üretim aşamaları. Önce demir profillerin kaynatılıyor, ardından lambiriler demir çıtaların arasına yerleşiyor.
Tamış köyünde bir taş ev
Ardından lambirilerin ahşap verniği ile boyanması ve demir profillere de antipas sürülmesi kısmı geliyor.
Tamış köyünde bir taş ev
Ve 1 yılın ardından nihayet kapımız da bitti.

soru ve önerileriniz için voleksi@gmail.com