Sayfa Sonu ↓

Ağustos 2020'de başlayan hikayemizin başını biliyorsunuz. Veya bilmiyorsanız şuradan okuyabilirsiniz. Maceramızın son aşaması olan iki katlı taş binaya da Nisan itibariyle başladık. Şimdi bu aşamadaki tecrübelerimden bahsedeceğim biraz sizlere.

Geçen süre zarfında çevrede ne var ne yok epey bilgi sahibi olduk. Nereden sebze alınır nereden et-but alınır hangi pazar nerede ne zaman kurulur az çok öğrendik. Düzenimiz hayli oturdu. Ana taş bina hariç biten kısımlar uzun süre rahatlıkla kalabilmemize olanak sağlıyor. Termosifonumuz, çamaşır makinemiz, bulaşık makinemiz hepsi tam güç çalışıyor. Küçük çapta yerleştik demek bile mümkün. Hatta daha şimdiden epey arkadaşımızı ağırladık.

Tamış köyünde bir taş ev
Misafir evinin son durumu.

Çim meselesi

Taş binaya geçmeden evvel evin tüm çehresini değiştiren çim meselesinden bahsedeyim biraz. Çimler gelene kadar yaptığımız onca şey kendini göstermiyordu. Çim, bir anda bütün işin ortaya çıkmasını sağladı. Ayrıca hem pergola hem de kapalı alanlar sürekli toz toprak içinde kalıyordu. Malum, buraların rüzgarı meşhur. Çim sayesinde büyük ölçüde rüzgarın sebep olduğu toz yığınından kurtulduk. Bahçenin diğer kısmına henüz ekmedik çünkü ana taş bina yapılırken çimler muhakkak zarar görecektir. Tüm ramazan ayı boyunca köyde olacağımız ve hava genelde güzel olacağı için çimlere yayılmak keyfini daha fazla ertelemeyelim istedik.

Tamış köyünde bir taş ev
Çimden önce bahçeyi biraz düzlemek ve inşaat kalıntılarından kurtulmak için Gürpınar'dan saati 180 TL'ye vinç kiraladım.

Bahçenin hızla yeşillenmesinin tek yolu rulo çim olduğundan nispeten pahalı olsa da bunu göze almaya karar verdik. Biri Bursa, biri Küçükkuyu ve diğeri Ayvacık'ta olmak üzere üç yerden fiyat aldım. Rulo çimin metrekare fiyatı 12 ila 20 tl arasında değişkenlik gösteriyor genelde. Bursa'da daha ucuz olabilir ama orada da işin içine nakliye masrafı giriyordu. Bu nedenle Bursa'yı eledim ve Küçükkuyu ile Ayvacık'taki firmaları değerlendirmeye aldım. (Google'a Ayvacık ve Küçükkuyu peyzaj yazınca karşınıza çıkan firmalar.)

200 metrekare rulo çim uygulaması için Küçükkuyu'dan aldığım fiyat şöyle oldu;
3200 TL bir kamyon toprak
1000 TL toprak nakliye
4600 TL 200 metrekare rulo çim (metrekaresi 23 tl'ye geliyor)
1500 TL çim nakliye
200 TL mazot
1500 TL işçilik


Yani toplamda 200 metrekare alana rulo çim sermek için benden 13,500 TL istedi. Şaka değil. Fiyatın çok abartılı olduğunu anlamak için başka yerden fiyat almaya gerek yok. Ama benim karşılaştırma şansım vardı çünkü Ayvacık'ta bir firmadan da fiyat istedim. O da şöyle geldi;
2000 TL bir kamyon toprak
2500 TL işçilik
Çimin metrekaresi 13 TL

Tamış köyünde bir taş ev
Bir kamyon toprak ile 120 metrekarelik bir alanı 25-30 santim doldurarak yükselttik ve zemini neredeyse pergola seviyesine getirdik.

Ayvacık'ta bulunan bu firma ile anlaştım. İşin başında aslında epey de memnundum. Yoğun yağmur olduğu için 13 TL'lik Edremit'te bulunan çimden alamadık, acelemiz olduğundan 17 TL'ye Çanakkale'de başka bir yerden aldık. Ama çimlendireceğimiz alanı ölçtüğümüzde 200 değil de 125 metrekare çıkınca rulo çim bana yine nakliye dahil 2800 TL'ye gelmiş oldu.

Tamış köyünde bir taş ev
Zemini alelacele yaptıkları için sonrasında kendim tırmık ile biraz daha düzeltmeye çalıştım.
Tamış köyünde bir taş ev
Bahçenin çimlenmeden hemen önceki görüntüsü havadan böyle idi.

Anlaştığım botanikçiden 2 zeytin 1 erik 1 kayısı 1 de ayva ağacı aldım. Ayrıca çimlerin bakımı için 15 gün sonra gelecek ve parasını ödediğim çim gübresi ile çimlerin bakımını yapacaktı. 15 gün sonra gelmediği gibi bugün yarın bugün yarın beni sürekli oyaladı. Kendi işimi kendim çözmeye karar verdim ve çimleri komşudan aldığım çim biçme makinası ile kendim biçtim. Bakımını henüz yapmadım gübreyi alıp onu da yapacağım. Ayrıca çim biçme makinası da alacağım ama araştırmaya devam ediyorum en ideali hangisidir diye.

Tamış köyünde bir taş ev
Rulo çimin uygulaması oldukça basit.

Siz de rulo çim düşünüyorsanız uygulama hizmeti kesinlikle almayın. Toprak ve rulo çim sipariş edin, toprağı bahçenize düz bir şekilde yayın. Ardından sermek gerçekten çok basit bir iş. En fazla youtube'ta "rulo çim nasıl uygulanır" diye aratıp bir göz atsanız yeterli gelir. Ben bahçenin geri kalan kısmını kesinlikle kendim yapacağım.

Tamış köyünde bir taş ev
Çim bahçeyi bambaşka bir hale dönüştürdü kuşkusuz.

Rulo çim uygulamasının zorluğu serdikten sonra başlıyor. Bakımını düzenli şekilde yapmak, sulama zamanlarına ve miktarına dikkat etmek ve düzenli bir şekilde çimleri biçmek gerekiyor. Ben her gün sabah erken ve güneş battıktan sonra suladım. Ancak her gün değil çimlerin altındaki toprak zemine tutunabilmesi için birer gün atlayarak sulamak gerekiyormuş. Bunu ne yazık ki sonradan öğrendim.

Tamış köyünde bir taş ev
Önde çimler arkada saksılarda naneler ve soğanlar..

Ana binaya başlıyoruz

Bir süre inşaatı durdurmuştuk. Durdurduk demek belki doğru olmayabilir de epey yavaşlatmıştık. Ufak tefek eksikleri yapıyorduk bu esnada. Mayıs başı itibarı ile yine yoğun tadilat çalışmalarına başlıyoruz. Yine çatılarla başlayacağız ama ilk önce ana taş binanın iç duvarlarında bulunan toprak sıvayı kazıttık. -ki altından farkında olmadığımız bir sorun çıkacak mı görelim. Ana taş binanın tek bir duvarını taş bırakacak ve geri kalanını sıvayacağız. Taşların arasına derz uygulamasını misafir evinde yaptık ve hevesimizi aldık. Ana binanın tümümün derz olmasına gerek yok.

Tamış köyünde bir taş ev
Ana binada ilk işimiz toprak sıvayı sökmek oldu.

Henüz tam netleşmemiş düşüncelerimiz olsa da kesin olan karar evin içini komple indirip ilk önce dört duvar bırakmak. Odaları nasıl böleceğimiz konusunda kesin bir karar vermiş değiliz ama mutfağı binanın dışına taşımak istiyoruz.

Tamış köyünde bir taş ev
Dış kapı ve ana taş bina tretuvarının betonu döküldü.

Bugün çatılar için gerekli olan keresteyi de sipariş ettik. Listemiz şöyle oldu;

5x20x5mx2 - 100 dm - 200 TL
10x10x5mx16 - 800 dm - 1600 TL
5x10x4mx60 - 1200 dm - 1800 TL
10x10x4mx5 - 200 dm - 300 TL
10x20x4mx2 - 160 dm - 240 TL
Rabıta 3,5m (1. ve 2. sınıf) - 8000 TL
3x4x400 mtül - 1000 TL
10x20x5mx3 - 750TL

olmak üzere ana bina ve mutfak çatılarının keresteleri için yaklaşık 14.000 TL ödedik.


Tamış köyünde bir taş ev
Yorgo çimlerin sulanması hususundan pek hazzetmese de zamanla alıştı.

Dediğim gibi çim işi masraflı bir iş. Bakımı sulaması kesimi epey enerji ve zaman istiyor. Tabii, düzenli sulamanın ardından çimleri biçmek diye de bir sorumluluk giriyor hayatınıza. Çok detaylı araştırma yapmadım açıkcası ama fiyat bölü performansta en ideal seçim Einhell GC-EM 1030 gibi gözüküyordu. Hepsiburada'dan 700 küsür liraya aldım. Kullandıktan sonra ürün hakkındaki fikirlerimi paylaşacağım.


soru ve önerileriniz için voleksi@gmail.com