Kullanımı çok yaygın olsa da Türkçe'de magnet diye bir sözcük yok. Dolayısıyla magnetin bir anlamı da yok. "Süslü mıknatıs" diyebiliriz belki kendisine. Pek çok koleksiyoncusu olan süslü mıknatıs.

Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, gelirken bize bir magnet getirseniz yeter diyor ve buzdolabı magneti serimizi İspanya'nın göz bebeği ile başlatıyoruz; La Sagrada Familia.

Kendisi bir şaheser ama magneti korkunç "La Sagrada Familia" Gaudi'nin "ileride magnetini yaparsanız o da şöyle olsun" diye magneti de tasarlaması gerekirmiş.

Eşi dostu İspanya'ya yolu düşmüşlerin ve/veya kendi gitmiş görmüşlerin %70’inin buzdolabının üzerinde La Sagrada Familia magneti muhakkak bulunur. Sorsanız, hala bitmemiş olması dışında pek de bir bilgi alamazsınız. Kulaktan dolma bu bilgi, yeri geldiğinde kullanılmak üzere cebe konur ve gerektiği yerde paaaaat diye çıkartılır. "...şu kadar yıldır bitmemiş, inanabiliyor musun?"

Hristiyan alemine eşsiz bir yapı kazandırmak üzere temeli atılmış La Sagrada Familia ile tanıştırmak ve onu sizin için bir buzdolabı magneti olmaktan kurtarmak benim misyonum.

Associació Espiritual de Devots de Sant Josep yani dilimin döndüğünce ile Devots de Sant Josep Manevi Birliği 1881 yılında çeşitli bağışlar ile tapınağı inşa etmek için Barselona’da Marina, Provença, Sardenya ve Mallorca caddeleriyle sınırlandırılmış 12.800 m²'lik bir arsa satın alır.

1882 yılının mart ayında, Saint Joseph bayramında, zamanın Barselona piskoposu Joseph Urquinaona tarafından ilk köşetaşı atılır. (Bir nevi temel atma töreni de diyebiliriz.) Neo-gotik mimar Francisco de Paula del Villar ve Lozano yapının ilk mimarlarıdır. Ancak, fikir farklılıklarından dolayı istifa ederler ve proje hepimizin yakından tanıdığı çılgın mimar Antoni Gaudi’ye verilir.

İşte gerçek bir çılgın proje

1883 yılında projeyi devralan Gaudi, bağışlar sayesinde 1884 ve 1914 yılları arasında inşaatı hızla ilerletir. Çalışmalar devam ederken Gaudi, 1909 yılında, Sagrada Familia'nın geçici okullarını arsanın güney-batı köşesine inşa eder. İşçilerin çocukları ve Sagrada Familia çevresindeki mahallede yaşayan çocuklar bu okullara giderler.

1914'ten itibaren Gaudi, tüm zamanını, -yaşamının sonraki yıllarında neden başka önemli eserlerinin olmadığını açıklar şekilde- Sagrada Familia'nın Expiatory tapınağını inşa etmeye adar. Son aylarında da buradaki atölyesinin yanında yaşamaya başlar. İnşaat hızla devam ederken 12 Haziran 1926’da vefat eder. Gaudi'nin, cadde üzerinde eserine bakmak için geri geri yürürken tramvayın altında kaldığı iddia edilse de bu gerçek değildir. Tramvayın altında kaldığı doğrudur ancak sürekli ziyaret ettiği bir başka kiliseye giderken kendisine doğru gelen tramvaydan kaçarken aksi yönden gelen bir başka tramvayın çarpması sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede 10 gün sonra vefat etmiştir. Gaudi öldüğünde, iş arkadaşı Domènec Sugrañes projeyi devralır ve 1938 yılına kadar projeyi yönetir.

1936 ve 1939 yılları arasında, Sagrada Familia'nın Geçici okullarında ve bodrum katında yangın çıkar ve atölyeler yerle bir olur. Orijinal planlar, çizimler ve fotoğrafların çok büyük bölümü kaybolur ve ölçekli alçı modellerin bir kısmı da parçalanır. Tapınağın inşası, tüm bunlara rağmen, 1883’te Gaudi’nin yarattığı orijinal konseptine uygun şekilde sürdürülmeye çalışılır.

1940 yılından itibaren Gaudi’nin orijinal konseptini sürdürecek olan çeşitli mimarlar projeye dahil olur. Seneler sonra 2010 yılında Papa Benedict XVI. tarafından tapınağın kutsanması ile birlikte Sagrada Familia'nın tarihinde önemli bir dönüm noktası gerçekleşir.

19 Mart 2017 tarihi tapınağın temel taşlarının döşenmesinin 135. yıl dönümüydü.  Yıl dönümüne girildiğinde, Bazilika'nın % 70'i bitmiş ve altı merkez kulenin inşa edilmesi için çalışmalar devam etmekteydi. 2018 yılına girdiğimizde ise, Evanjelist ve Meryem Ana kulelerinin inşaatına odaklanılmış ve İsa Mesih'in kulesinde çalışmalara başlanmıştı.

Basilica de La Sagrada Familia, eşsiz bir tapınak yapmak için başlayan ve yapılmış -veya- yapılacak olan gerçekten en eşsiz tapınaklardan biridir. Çılgın-dahi mimar Antoni Gaudi'nin projesini ilerlerken beş kuşak izlemiştir bugüne kadar. Hristiyan aleminin bu büyük mabedinin ilk köşe taşının döşenmesinden 137 yıl sonra bugün, Bazilika'da inşaat hala devam ediyor ve Gaudi'nin ölümünden 100 yıl sonra yani 2026'da tamamlanması bekleniyor.

Buzdolabına magnet asmak yerine, çorbada benim de tuzum olsun diyenler için şurası var;
Donativos

Çiğdem Dalyan - Eylül 2019