Oksijenden sonra en önemli gereksinimimiz su. Böyle bir gereksinimin hatırlatılmasından ziyade düzene sokulması gerekir.

Suyu mutlaka içiyoruz. Çoğunlukla susamayı bekliyor ve öyle içiyoruz. Günde tüketmemiz gereken su miktarı ortalama 2-3 litre. Çay, kahve, meyve suları, gazlı içecekler çorba ve benzeri sıvılar aracılığı ile su tükettiğimizi düşünüyoruz, kısmen de olsa tüketiyoruz. Ancak bu kesinlikle yeterli değil.

 • Sağlıklı bir kadın için 9-11 bardak (her 1:30 saatte 1 bardak)

 • Sağlıklı bir erkek için 12-14 bardak (her 1 saatte 1 bardak)

 • su tüketimi
  Suyunuza sevdiğiniz meyve-sebzelerini de ekleyebilirsiniz.

  Yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre bu miktar elbette değişkenlik gösteriyor. Yazın tüketilmesi gereken miktar ile kışın tüketilmesi gereken miktar arasında da doğal olarak büyük farklar bulunuyor. Ama sağlıklı bir hayat için bu değerlerin çok altında kalmamaya özen göstermek gerekiyor. Peki, günlük koşturmacanın içerisinde su içmeyi atlamamak için neler yapabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım.

  1- Lıkır lıkır değil yudum yudum
  Her su içme seansının kocaman bir bardak su ile olması gerekmiyor. Yakınlarınızda tuttuğunuz bardak veya mataranızdan ara ara yudumlayarak da suyu tüketebilirsiniz. Böylelikle diliniz damağınız kurumadan sürekli olarak ağzınızı ve bedeninizi tazelemiş olursunuz.

  2- Saat başı 1 bardak
  Sabah işe başladıktan sonra geçen her saat başı bir bardak su için. Böylelikle günlük mesainin 8 saat civarı olduğu düşünüldüğünde epey bir bardak su tüketmiş olursunuz. Sabah kalktığınızda ve akşam yatarken de birer bardak eklediğinizde günlük ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Ayrıca sabah kalkar kalkmaz içeceğiniz bir bardak su uyanmanıza da yardımcı olacaktır.

  3- Öğünlerden önce 1 bardak
  Yemeklerden hemen önce 1 bardak su için. Böylelikle 3 öğün için 3 bardak su içmiş olacaksınız ve aynı zamanda su içtiğinizde vücudunuzun belki de o an bir gıdaya ihtiyacı olmadığını farkedeceksiniz.

  4- Su içmenizde size yardımcı olacak uygulamalar
  Su uygulamalarında gün içerisinde tüketilen çay, kahve ve benzeri sıvıların ortalamasına dair bir sorgu yapılmıyor. -ki bu, sıvı tüketiminde önemli bir etken. çay, kahve, meşrubat gibi içecekler diüretik (vücuttan sıvı atılımı) etkiye sahiptir. Bu da bu içeceklerden sonra da yine sıvı almanız gerektiğine işaret eder. Yine de herhangi bir su uygulaması sayesinde masanıza gömülmüş işinizi yapıyorken telefonunuza gelecek bir bildirim ile su molası vermeniz mümkün olacaktır.

  5- İş arkadaşlarınızla birbirinizin denetçisi olun
  İş yerinde bir arkadaşınızdan su içmek için sizi düzenli olarak uyarmasını rica edebilirsiniz. Böylece birlikte yapılan bir eyleme dönüşür ve birbirinizi bu konuda destekleyebilirsiniz.

  Sabah 8'de uyandığınızı, 24'te de uyuduğunuzu düşünürsek 16 saatlik dilimde 3 litre su tüketmenizi sağlamak ve bunu bir rutine dönüştürmek konusunda bu yöntemler size yardımcı olabilir.

  Tüm bu yöntemlerin size şu alışkanlığı kazandırabilmek için olduğunu unutmayın: Susama hissi oluşmadan su tüketmek. Bir uygulama yardımı ile veya kendi oluşturacağınız bir döküman ile su haritanızı çıkarın. Gün içinde su içmeyi ne zaman atlamışsınız, hangi günler kusursuz su günleri olmuş, son 1 haftanın su karnesi, son 1 ayın su seyri gibi bilgileri kolaylıkla kayıt altına alabilirsiniz.