After Effects ile El Yazısı Animasyonu

After Effects ile el yazısı şeklinde bir yazı tipini yazılıyormuş gibi hareketlendirmek sıkıcı olsa da zor değil. Yazacağınız yazı tek kelime veya kısa ise işiniz kolay ama uzun metinleri, cümleleri hareketlendirecekseniz o zaman işçilik zamanınızın uzun olacağını hesaba katmalısınız.

El Yazısı Dafont
İlk adım elbette uygun bir yazı tipi seçmeniz.

Elbette ilk yapmamız gereken istediğimiz etkiyi sağlayacak olan yazı tipine karar vermek. Bu etap çok önemli çünkü daha sonra yazı tipini değiştirmek mümkün olmayacak veya mümkün olmamasından ziyade yazı tipini değiştirmeniz başa dönmeniz anlamına gelecek diyebilirim. Bu sebeple seçtiğiniz yazı tipinden emin olarak başlamalısınız. Dafont sitesinde her türden el yazısı yazı tipini bulmak mümkün.

Ben bu örnekte kullanmak üzere dafont'tan "Shorelines Script" adlı yazı tipini indiriyorum.

El Yazısı

After Effect'imizi açıyor ve yazmak istediğimiz kelimeyi seçtiğimiz yazı tipi ile yazıyoruz. Ben bu örneği anlatabilmek için "handwriting" kelimesini kullanıyorum.

El Yazısı

Maskeleme işlemini yapmak için kullanacağımız Pen Tool'u seçiyoruz. "Path"leme esnasında kompozisyonunuzda maskeleyeceğiniz kelimenin de seçili olmasına dikkat edin.

El Yazısı

Pen Tool'u kullanarak kelimenin üzerinden harfleri tek tek "path"liyoruz. Kelimedeki harfler birbirine bağlı ise pathleme işlemine boşluk vermeden devam edebiliriz. Ancak birbirine bağlanmayan karakterler veya karakterlerin uzantılarını ayrıca "path"lemek için kompozisyonda boş bir yere tıklayarak yeni bir path olarak çizmeye devam etmemiz mümkün. (Üstte yer alan görseldeki t harfinin üst çizgisini sonradan çizmeniz gibi - Ayrıca unutmayın, "path"leme sıranızı dikkate alarak After Effects maskeleme işlemini yapacaktır.)

El Yazısı

Metniniz üzerinden pathleme işleminiz bittiğinde yapmanız gereken;
Effect > Generate > Stroke
ve ardından Effect Control penceresinde yapmanız gerekenler kullandığınız yazı tipine göre küçük değişiklikler gösterecek olsa da genel olarak şöyle olmalı;

El Yazısı

Brush Size'ı belirleyen şey isminden de belli olduğu üzere kullandığınız yazı tipinin et kalınlığı. 10-15 arası burada ideal bir tercih olabilir. Diğer değerleri yine tercihiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz ama Paint Style için Reveal Original Image ve en üstte yer alan All Marks'ın tikli olduğundan emin olun.

El Yazısı

Şimdi sıra geldi animasyona. Animasyona başlamak istediğiniz saniyeye gidin ve End satırına tıklayarak keyframe koyun.

El Yazısı

Ardından animasyon ne kadar sürsün istiyorsanız o saniyeye gidin ve End satırının değerini 100 yapın. Ben, kelimenin oluşmasının 4 saniye sürmesini istediğim için 4. saniyeye giderek End değerini 100 yaptım.

El Yazısı

...Ve render.