Görüntülü Görüşme Yapın - Google Hangouts

Covid-19 salgını nedeniyle evlere kapandık ve bunun ne kadar süreceğine dair de bir fikrimiz yok. Bir taraftan da hasarı en azından mali olarak en aza indirebilmek için işlerimizi yapmaya devam ediyoruz.

İş iletişimi için e-posta yoğun olarak kullanılıyor olsa da bazı durumlarda en ideali yüz yüze konuşmak oluyor. Aslında bu süreç, toplantıya giderken uzun saatlerin trafikte geçtiği İstanbul gibi bir şehirde yaşayan bizler için bir anlamda faydalı da olabilir. Projenin bazı noktalarında uzaktan erişimle rahatlıkla çözülebilecek bir toplantıya müşteriyi ikna etmek zor olabiliyor. Zorunlu olarak evden çıkamadığımız şu günlerde bu görüşmelerin aslında ne kadar kolay ve hızlı olduğunu göstermek bir fırsat gibi duruyor. Peki, görüntülü görüşme için ücretsiz yardımcı programlardan biri olan Google'ın Hangouts'unu nasıl kurabiliriz? Oldukça basit. Yalnızca gmail uzantılı e-posta adresiniz olması yeterli.

Google Hangouts

İlk yapmamız gereken Chrome web mağazasından Google Hangouts eklentisini chrome'a eklemek. Üstteki ekranda mavi buton. (Tabii, bu eklentiyi kurmak için browser olarak chrome kullanıyor olmanız gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım.)

Google Hangouts

Eklentiyi kurduğunuzda chrome'da adres çubuğunun hemen yanında yeşil veya gri bir konuşma baloncuğu göreceksiniz. Bu baloncuğa bastığınızda Google sizden oturum açmanızı isteyecek. Gmail e-postanızı ve şifrenizi yazarak oturum açtığınızda hangouts'a girmiş olacaksınız.

Google Hangouts

Hangouts'u kurdunuz. Artık görüntülü görüşmelere hazırsınız. Şimdi yapmanız gereken görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişinin e-posta adresini yazarak onu görüşmeye davet etmek. Bunun için de New conversation'ın artısına basıyoruz.

Google Hangouts

Yan bölümde açılan kutuya davet edeceğimiz kişinin e-posta adresini yazıyoruz. Burada önemli olan karşı tarafın da aynı şekilde hangouts kurmuş olması gerekiyor. Çünkü gönderdiğiniz davetiye e-posta adresine değil direkt hangouts'a gidiyor.

Google Hangouts

Daveti gönderdiğiniz kişi kabul ettiğinde mesajlaşma penceresi açılacak. Açılan mesajlaşma penceresinin üst kısmında kamera ikonunu görebilirsiniz. Bu ikona basarak görüntülü görüşmeyi başlatabilirsiniz.

Ek olarak görüşmeye 3. 4. 5. kişileri de davet etmek istiyorsanız onlara da davetiye göndermelisiniz. Görüşme içerisinde üst sağ köşede yer alan ikonlardan kişi eklemeye tıklayarak görüşmeye dahil edebilir veya görüşmenin linkini paylaşarak katılmasını sağlayabilirsiniz.