Avm yani "alışveriş manyaklığı" veya alışveriş merkezi. Her ikisi de aynı kapıya çıkıyor.

Türkiye genelinde 450 civarı Avm bulunuyor. 15 milyon metrekarelik alanı oluşturan Avm'lerin inşasının 2023 yılından itibaren duracağı ve artık yenisinin açılmayacağı tahmin ediliyor. 100. yılımız için sevindirici bir gelişme olarak düşünebiliriz.

İstanbul'da bugün 125 (Yüz Yirmibeş) Avm bulunuyor. Evet, atmıyorum, abartmıyorum tam 125 Avm. 39 ilçesi olan İstanbul'da ilçe başına 3,20 Avm demek oluyor bu. İstanbul'u sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Balıkesir izliyor.

Peki, baktınız ki bu Avm işi pek kârlı, günde 1000 kişi gelse, kelle başı şu kadar liradan uhuuu, çok güzel para. Hemen arsayı buldunuz müteahhit, mimar, proje, inşaat derken neredeyse her şey hazır. Sıra geldi şöyle havalı bir logo yapmaya. Hiç endişelenmeyin. Yalnızca 5 adımda Avm logonuz hazır.

1 - Tabii ki ilk iş havalı bir isim bulmak.

Anatolium, arkadium, brandium, kardium, palladium, podium, torium. Hepsinin başarısında tek bir ortak nokta var. Bulacağınız ismin -ium ile bitmesine dikkat edin. Yoksa kimse Avm olduğunuzu anlamaz. Anlatabiliyomium? Bir türlü -ium'lu isim bulamıyorsanız daha eski bir yöntem olan -ia'yı da kullanabilirsiniz. Astoria, historia gibi.

5 adımda avm logosu tasarlayın

2 - Ne kadar renk varsa kullanın.

Bir avm logosunun olmazsa olmazı çok renkliliğidir. Öyle bir iki birbiriyle uyumlu renkten bahsetmiyoruz burada. Paletinizde ne varsa dökün ortaya. swiss replica watches

5 adımda avm logosu tasarlayın

3 - Yazı tipi seçmekle uğraşmayın.

Görür görmez, "evet, işte bir Avm" dedirten yazı tipleri vardır. Onları kullanın.

5 adımda avm logosu tasarlayın

4 - Tercih zamanı.. Yıldız mı çiçek mi?

Sıra geldi ambleme. Şimdi, çok zor olsa da bir tercih yapmak zorundasınız. Alışveriş merkeziniz gökyüzünde yalnız gezen bir yıldız mı, yoksa, yine mi güzel yine mi çiçek?

5 adımda avm logosu tasarlayın

5 - Last but not least.

Logotype'ınızda majüskül A harfi bulunuyorsa ortadaki çizgisini attığınızdan mutlaka emin olun. Yapılan araştırmalar çizgisiz A'lı Avm'lerin çizgili A'lı Avm'lere oranla daha dolu olduğunu kanıtlıyor. Yani, A'yı boşaltan, Avm'yi dolduruyor.

5 adımda avm logosu tasarlayın

Unutmayın!

Avm olduğunuzu belli eden bunca noktaya rağmen logonuzun altına mutlaka alışveriş merkezi olduğunuzu yazmalısınız. Hatta, yenilikçi bir yaklaşımla "avym" yani alışveriş ve yaşam merkezi veya "ynam" yeni nesil alışveriş merkezi gibi garip şeyler de yazabilirsiniz ki insanlar sadece alışveriş yapıp gitmesin aynı zamanda Avm'nizde yaşayabileceklerini de anlasınlar.

İşte hepsi bu kadar. Artık kapılarınızı açmaya hazırsınız. Hayırlı işler.

5 adımda avm logosu tasarlayın
Bir Avm'ye ait olduğunu hemen anladığımız bazı logo çalışmaları