Devlet baba bir gün kapınızı çaldı ve sizden kendisine ait kurumların logolarını yeniden tasarlamanızı istedi...

Yağlı iş. Normalde ihalesiydi, vergi borcun olmasındı uğraşır durursun. O yüzden şanslısın. Ancak "küçük, minik" bir detay var. Başkanlık sistemi lansmanına 2 gün var ve bu 2 gün içerisinde bu işin bitmesi gerekiyor. Müşteri sabırsız ve heyecanlı. Doğal olarak da gergin. Başkan'ın yardımcıları o büyülü soruyu yöneltiyor; "Ne zaman birşeyler görebiliriz?"

Aklınıza şahane bir fikir geliyor. Şahane bir kurumsal kimlik fikri değil, şahane bir kurumsal kimlik satış fikri. Powerpoint'i açıyor ve yazıyorsunuz; Tek Devlet, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak... ve Tek Logo.

Tüm bakanlık logolarını Cumhurbaşkanlığı Forsu altında toplamayı teklif edeceksiniz. Tabii, sunuma Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun hikayesini de eklemeyi ihmal etmediniz ki fikrinizin bir derinliği olduğunu gösterin ve ikna edebilmeniz kolaylaşsın.

...Cumhuriyet`in ilk yıllarında, Atatürk bir devlet başkanını ağırlayacaktır. Resmi törenler için her şey hazırdır. Ancak bir ayrıntı son anda fark edilir; konuk devletin görevlileri devlet başkanlarını temsil eden bir flama hazırlamışlardır. Bizde buna mukabil bir sembol olmadığı ve ne yapılacağı Atatürk'e sorulur. Atatürk'ün talimatıyla Askeri Dikimevi'ne benzeri bir flamanın hazırlanması emredilir. İstanbul'daki Askeri Dikimevi komutanı çaresiz ne yapacağını düşünürken, Bahriye Matbaası'nın duayen ressamına müracaat edilir. Nitekim Hüsnü Bey ertesi güne kadar müsaade isteyerek, ortasında güneş ve bu güneşin etrafında 16 yıldız bulunan tasarımı hazırlayarak Dikimevi'ne gönderir.

İBB tarafından yayımlanan "Bayram Hediyesi" kitabından.
Ressam Hüsnü Tengüz'ün tasarladığı Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun ilk kalıbı
Ressam Hüsnü Tengüz'ün tasarladığı Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun ilk kalıbı

Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun ortasındaki güneş, ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'ni, forsun etrafındaki yıldızlar ise 16 büyük Türk devletini temsil ediyor. Siz de, her bakanlık için güneşi kaldırıp yerine o bakanlığın sembolünü koymayı teklif ediyorsunuz. Biraz düşünmeye vakit olsa "Neden?" sorusuyla muhattap olabilirsiniz ama neyse ki düşünmeye vakit yok. Bu arada, yeni sistem ile beraber bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürülüyor. "Türk devletlerini simgeleyen yıldızlar neden bakanlık logolarının etrafında olsun ki" diye soran biri olursa yıldızların bu noktada bakanlıkları temsil ettiğini söyleyerek işin içinden çıkmanız mümkün olacak. Güzel, güzel, devam..

Taş ustası Mahmut Selaniş'in 4 ay süren çalışması taştan Cuhmurbaşkanlığı Forsu
Taş ustası Mahmut Selaniş'in 4 ay süren çalışması taştan Cuhmurbaşkanlığı Forsu

replica watches Sunumda her şey yolunda gidiyor. Müşterinin yüzü gülüyor. Başkan'ın adamları Başkan'ın da durumdan memnun kalacağını düşünüyor. Sizin için işler yolunda. Bir slayt da 16 büyük Türk devleti için ekliyorsunuz. Bu imparatorluklarının yarısından çoğunun müslüman olmadığını, tek "ata" olarak kabul ettiğimiz Osmanlı'dan önce de başka ata devletlere sahip olduğumuz gibi bir tartışmaya burada girecek değilsiniz. Bir anda işinizden olmanın manası yok. Slaytı gösterdiniz, "işte büyük Türk dünyası" dediniz, onay aldınız ve geçtiniz.

Bunlardan, Osmanlı İmparatorluğu’nun 20 milyon kilometrekare, Büyük Hun ve Göktürk İmparatorluklarının 18 milyon kilometrekare, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun ise 10 milyon kilometrekare yüzölçümüne ulaştığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

-Cuhmurbaşkanlığı sitesinde yıldızların manasını anlatırken 16 büyük Türk imparatorluğu dedikten sonra böyle bir cümle geçiyor. Buradan hareketle büyüklükten kasıtın sahip olunan kilometrekare ile ilgili olduğunu görüyoruz.-

Her neyse, konuyu dağıtmayalım. Artık hazırız. Müşteri, fikri büyük oranda satın aldı, artık işin kendisini görmek istiyor. Şimdi o slaytın zamanı.

Tek Logo
Tek Devlet, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak... ve Tek Logo.

Her logoda mutlaka türk bayrağına yer verilecek ilkesine Kültür Bakanlığı'nı uyduramadınız (hakikaten neden uyduramadınız? köşesine küçük bir ay yıldız koysaydınız kim ne diyecekti?) ama olsun, bitti bu iş. Hem de yalnızca 1 günde. (Yazar burada, Cumhurbaşkanlığı Forsu'nun da Hüsnü Tengüz tarafından 1 günde tasarlanmış olmasının altını çizmeye çalışıyor.) Artık size karada ölüm yok. Tebrikler.

Logolar küçük ve birarada olduklarında güzel görünüyorlar bile diyebiliriz. Ancak, her birine tek tek baktığımızda ve biraz manaları üzerine düşündüğümüzde hem grafik olarak hem de anlamları hakkında çok uzun tartışmalar yapmamız mümkün. Bir başka yazıda da tek tek detaylarına girer belki bu tartışmaları yaparız. Bakanlık logolarımızın bugünkü durumunu hızlı ve aceleci bir başlangıç olarak kabul edip her bir bakanlık logosunun hakkıyla tasarlanacağı günleri görmek ümidiyle şimdilik satırlarıma son veriyorum.

Desi-Fi Tasarım Kurgu serisi kısım-1 bölüm-1