Bildiğiniz üzere İBB yakın zamanda logosunu değiştirdi. Logonun öyle derin bir anlam barındırdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şayet yalnızca düşünmüyor, bu derin anlamın ne olduğunu biliyorsanız bizi de bilgilendirin ki biz de öğrenelim.

Gelen gideni aratır derler ya hani, yeni logo da o hesap biraz. Logoda bulunan renkli garip formun manası "herkesi temsil etmesi" imiş. Formun ibbtv'deki tv yazısı kısmında bir tezahürünü görüyoruz -ki bu da herkesi temsil etmesi gibi- herkesin ekranda yer bulması şeklinde bir anlam taşıyor olmalı.

İBB TV logosunun arkasındaki derin anlam!
Eski ve yeni ibbtv logoları

Anlamını bilemem ama kötü bir logoya baktığımız aşikar. İBB’nin eski ibbtv logosunun iyi olduğunu elbette düşünmüyorum ve değişmesi gerektiğini farketmelerinden de oldukça memnunum lakin yerine koydukları "şey"in de pek hayırlı olmadığı kanısındayım.

Herkesi temsil ettiği iddia edilen logoya baktığımızda, alt kısımda mavi, üst kısımda pembe-kırmızı renklerin yoğunluğu, üstte kadının altta da erkeğin temsili gibi bir düşünce yaratıyor bende. Şayet bu düşüncemde haklıysam “herkes” denilen kitlenin böylesi “çiğ” bir renk ayrımı ile ayrıştırılması logonun temsil ettiği fikir konusunda çok da samimi olmadığını gösteriyor. hublot replica watches

Konuyla ilgili internette neler konuşulmuş diye bakarken yeni şafak web sitesinde şu yazı ile karşılaştım. Yeni şafak, genel olarak tasarım - uygulama - içerik bakımından siyasal islamcı kanadın eli yüzü düzgün yayın organlarından biri. Ancak görünen o ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kaybeden siyasal islamcılar artık çaresizlikten ne yapacağını şaşırmış ve ibbtv logosu üzerinden öylesine komik bir haber yapmışlar ki konuyu buraya taşımadan edemedim.

Bir kere tüm bu yazıların öncelikli amacı elbette halkı galeyana getirip aşırı tepki üretmek. Yeni şafak bunu yazıda "minare" vurgusunu sürekli yaparak sağlamaya çalışıyor. “Minare figürünün yerini ‘renkli’ duman figürü” aldı diyor. Yani "camiyi yıktılar, lgbt renklerini dayadılar ey cemaat" demeye getiriyor. "Duman" derken kim bilir ne kastediyorlar ama minare dedikleri İstanbul Büyükşehir’in logosunun ta kendisi zaten. Minaresiyle, bizansın surlarıyla (belki onlar Fatih’in surları olarak kabul ediyorlardır bu surları) yedi tepesiyle belediye logosu.

İBB TV logosunun arkasındaki derin anlam!
Yeni şafak gazetesinin haberi

Lgbt renklerini dayadılar diyorlar ama yine burada bir parantez açmak gerekir. Farkındaysanız ibbtv’nin yeni logosundaki renkler aslında herkesi temsil edecek türden bir renk skalasına sahip değil. Daha çok, erkeğin temsili mavi ve kadının temsili pembe ve bunların tonları şeklinde. Bunun sebebi de Ekrem İmamoğlu’nun daha önce benzer bir girişiminde yaşadıklarından ileri geliyor muhtemelen. Yine Yeni Şafak gazetesinin bir başka haberine göz atalım meseleyi daha iyi kavramak için;

Öte yandan, Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde Beylikdüzü Belediyesi AK Parti grubu grup başkanı olan Mücahit Birinci yenisafak.com’a özel açıklamalarda bulundu. Benzer bir logo değişikliğinin hukuksuz bir şekilde Beylikdüzü’nde ortaya konulduğunu belirten Birinci şöyle konuştu:

"Mahkeme kararını tanımadılar"
Beylikdüzü Belediyesi’nin logo”sunun değişikliği için teklif getirdiler. Bunun için meclis nitelikli
çoğunluğunun 3’te 2 çoğunluğu gerekiyordu. LBTG renklerini yansıttığı için itirazımız oldu. Ancak direttiler ve meclis tutanağına ‘kabul edildi’ şekilde geçirdiler. CHP üyesi 19, AK Parti 12 üyesi vardı. Ve bu durumda 3’te 2 çoğunluğu bulamıyorlardı aslında. Bu hukuksuzluğun üzerine, konuyu yargıya taşıdık. İdare mahkemesinde şov yaptılar, CHP teşkilatı için otobüsler kaldırıldı. Mahkeme, ‘logonun kaldırılması’ kararını verdi.
İBB TV logosunun arkasındaki derin anlam!
Beylikdüzü Belediyesi logosu ve mahkeme tarafından kabul görmeyen yeni versiyonu. rolex replica watches

Beylikdüzü için önerilen yeni logo eskisine göre oldukça iyi. Ancak, yeni şafak gazetesine röportaj veren Mücahit Birinci şu gerekçe ile logonun kullanılmaması gerektiğini dile getiriyor;

“LBTG renklerini yansıttığı için itirazımız oldu.”

(Yazım hatası -LBTG- bana ait değil, Yeni Şafak'ta yazıldığı şekliyle aktardım.) Yeni şafak gazetesi işi gücü bırakmış meseleyi bu haliyle gayet doğalmış gibi sayfalarına taşımış. İbbtv logosunun değişimine dair haberin başlığında da "renkli" kelimesini tırnak içerisine almaları yine benzer bir vurgu yapmaya çalıştıklarının göstergesi.

Herkesi temsil ettiği belirtilen ibbtv logosu da muhtemelen daha renkli bir versiyon ile üretilmiş olabilir ilk önce. Sonra, Beylikdüzü logosunda yaşanan lgbtfobi tecrübesiyle bu tonların mavi ve pembe aralığında kalmasına karar verilmiştir belki de. Renklerden böylesine korkan bir anlayışın pek çok konuda söz sahibi olduğu bir ortamda yaşıyoruz ne yazık ki. Bu nedenle yenilenen ibbtv logosu barındırabildiği kadar renkle bile bir şeyleri başarıyor ve yalnızca böylesi bir değişime sebep olduğu için bile "iyi logo" söylemini hak ediyor.

Siyasal islam, yayın organları üzerinden, lgbt örgütlenmesini bir şekilde terör örgütü sınıfına sokmaya çaba sarf ediyor. Hem ulusal hem uluslararası tepkilerden çekindikleri için ve elde halihazırda pek çok başka büyük sorunlar olduğu için "henüz" daha fazla ileri gitmiyorlar. Herkese dilediği gibi yaşayabilme özgürlüğü sunduğunu iddia eden, kimsenin hayat tarzına müdahale edilmediğini her fırsatta dile getiren siyasal islamcıların esasında ve katiyetle kendi düşünce ve hayat tarzları dışında kalan hiçbir fikre tahammülleri yok. Aksini iddia eden, lütfen buyursun bize tane tane anlatsın. Özellikle, yeni şafak'ta sıklıkla rastladığımız "modern islamcı" arkadaşlar. Biz dinlemeye, tartışmaya, yayınlamaya hazırız.

Konuşuyoruz ama çalışıyoruz da.

Peki, bu tartışmaların dışında, ibb tv logosu nasıl tasarlanmalıydı? Geçenlerde Cüneyt Özdemir'in youtube kanalındaki konuşmalarından birini dinliyorum. Özdemir, son dönemde trt'nin sebep olduğu skandallar nedeniyle Ekrem İmamoğlu'nun trt'ye rakip bir devlet kanalı kurması için tam zamanı olduğunu dile getiriyordu. Özdemir'e katılıyorum. İstanbullulardan alacağı destek ile İmamoğlu bunu pek tabii gerçekleştirebilir.

İbbtv'ye logo tasarlamak işi bir adım daha geriye giderek ibb tv'nin adını değiştirmek ile başlamalı bana kalırsa. İstanbul Televizyonu veya İstanbul TV daha uygun bir isim olabilirdi. Ve ardından logo için tekrar İstanbullulara dönmek ve bir yarışma açmak böylesi bir işte değerlendirilebilir bir fırsat olurdu. Belki çağrılı, belki herkese açık bir logo yarışması ve sonra İstanbul halkının da oylamaya katılarak seçilecek logoya karar vermeleri... Bunlar güzel şeyler olurdu. Kim bilir, bakarsınız belki bir gün olur.

İBB TV logosunun arkasındaki derin anlam!
Tüm bunlar İran’da bulunan pembe cami veya gökkuşağı camisi diye de bilinen Nasır el-Mülk Camisini aklıma getiriyor.

Mevzu bahis yeni şafak gazetesinde yer alan haber;
İBB TV'nin yeni kaçak logosu: Minare gitti, 'renkli' duman geldi.