...veyahut Aç Togg'un gözüne bakmakla doymaz da diyebiliriz. Ve dahi, Komşusu aç yatarken Togg ile gezen bizden değildir diyenlerimiz de olur. Tabii, onların Karnı Togg sırtı pek.

Dünyayı ileriye taşıyacak hareket teknolojilerimizle yeni nesil akıllı cihazlar tasarlıyoruz. Bu cihazların etrafında ise “Use Case Mobility” kavramına uygun, hayatın her alanının birbiriyle bağlantıda olduğu mobilite ekosistemi geliştiriyoruz.

Elektrikli otomobil dünyasını baştan tanımlama hedefiyle yola çıkan Togg, henüz açtığı başlıkların hiçbirini tanımlamamış olsa da Gemlik'teki tesislerin inşaatı yükselmeyi sürdürüyor. Hepimiz, Togg cephesinden, tescillediği “Use Case Mobility” kavramına ve mobilite ekosistemine dair detaylar gelmesini beklerken bambaşka bir haber geldi. Evet, nedense Togg logosunu yeniledi.

alanyaspor

Logonun animasyonlu sunumunu ilk gördüğümde, Togg'a ait olmadığını, birilerinin dalga geçmek amacıyla böyle bir şey hazırladığını düşündüm. Sanki google'a "free logo generator" yazıp en kötüsüne girilmiş, siteden bir sembol ve popüler bir yazı tipi seçilerek (Gotham) alalade hazırlanmış gibiydi. Bir süre sonra tüm bunların şaka olmadığını ve logonun Chermayeff & Geismar & Haviv (CGH) imzası taşıdığını öğrendik. Bunun ikinci bir şaka olduğunu düşünenlerimiz de muhakkak olmuştur.

Haberi alır almaz CGH'nin web sitesine ve sosyal medya hesaplarına baktım ancak konu hakkında herhangi bir paylaşım göremedim. Onlar da yaptıklarından pek hoşnut olmasalar gerek ki paylaşmaya lüzum görmemişler. Logoyu CGH'nin tasarlamamış olması da bir ihtimal değil çünkü Togg CEO seviyesinde CGH adını zikretti.

Yapılan açıklama ise tam olarak şöyle;

Yerli ve global ajansların dahil olduğu bir sürecin ardından Togg'un marka değerlerine uygunluk, özgünlük ve tescil edilebilirlik kritelerinden en yüksek puanı alan logoyu seçtik. Logomuz bugüne kadar Türkiye ve dünyada önemli markaların logolarını oluşturan CGH tarafından tasarlandı. Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye'de logomuzun tescil işlemleri için gerekli süreçleri başlattık. Logomuz, Togg'un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda logomuzdaki dualite teması doğu ve batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge yaratma fikrini besliyor.

TOGG CEO
alanyaspor

Ortaya çıkan logo hepimiz için sürpriz oldu. Açıkcası ben kendi adıma lale figürünün yeni bir yorumunu bekliyordum. CGH hepimizi ters köşeye yatırmış olsa da logoya baktığımda eli yüzü düzgün bir lale figürüne bile razı olasım geliyor.

alanyaspor
TRT'nin eski ve yeni logoları

Laleyi ne kadar seviyorsak doğu ile batı arasında bir köprü görevi görmeyi de en az bir o kadar seviyoruz. Hatta, bu kesişim bana hemen TRT'nin bir önceki logosunu hatırlattı. Batının bize sırt çevirmesiyle yüzünü doğuya dönme kararı alan TRT bu kapsamda logosunu da değiştirmişti. Doğu ve batı arasındaki duygusal dengede oluşan açığı da Togg derhal doldurdu. Bin şükür.

CGH, dersine google'dan çalışmış ve Türkiye için en bayağı fikri hayata geçirmiş olsa da afili laflar üreterek jürinin gönlünü fethetmişe benziyor.

...teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi... doğu ile batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge...

İnsan bir an heyecanlanıyor ister istemez, dünya yollarında bir türk arabası, logosunu da CGH'ye vermişler, şöyle gururlanacağımız bir markamız olur hiç olmazsa diyorsunuz ama Chermayeff'in bize layık gördüğü doğu ile batı, akıl ile kalp dualitesi. Logonun tasarımını hiç konuşmuyorum bile zaten. Hatta galiba böyle bir yazıyı yazmak bile bu çalışma için fazla kaçıyor.

CGH bununla da kalmamış, şöyle devam etmiş;

...logonun tasarımında iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde kaynaşarak, Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor.

"ortasındaki değerli taş şekli".. "ortasındaki değerli taş şekli".. "ortasındaki değerli taş şekli".. "ortasındaki değerli taş şekli"..

alanyaspor
Togg'un Belçika ile İspanya arasında köprü konumunda olan Fransa pazarına girerken logosunu da bu duygusal bağ doğrultusunda güncellemesi akla yatkın olur.

Logonun hammaddesi olan pikseller için dışa bağımlı olsak da pikselleri Türkiye'de bir araya getirip kaliteli logolar yapabilen köklü güçlü firmalarımız mevcut. Marka değerine uygunluk, tescil edilebilirlik ve -bakın burası çok önemli- özgünlük değerlendirmesinde geride kalmış olmalılar ki içinde bulunduğumuz dolara karşı savaş yürütülen günlere bile aldırış etmeden siparişimizi Amerika'dan vermek durumunda kalmışız.

alanyaspor
Bir diğer fransız; Renault

Kimse de soramamış; Benim türk tasarımcım varken, senin ne işin var Charmayef'le, Geismar'la, Haviv'le?

alanyaspor
Eski Togg logosu

Togg'un belki de şu an en son ihtiyacı olan şey logo değişimi idi. Gerçi, herhalde projeyi canlı tutmak için olsa gerek böyle bir adım atılmış da olabilir. Görece kolay bir kısmı çünkü işin. Ama ucuz bir kısmı mı bundan emin değilim. Bunu Togg yetkililerine sormak lazım. CGH zaman zaman ucuz iş üretse de ucuza üretmediği kesin.

Togg'un bir önceki tanıtımlarında kullanılan logo yeni yapılana göre çok daha özgün ve nitelikli diyebilirim. Biraz daha üzerinde durularak ufak dokunuşlarla güncellenebilir ve gayet kullanılabilirdi.

alanyaspor
Lastiğin ortasında eski Togg amblemi görülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği test sürüşünde eski Togg logosu direksiyonun ortasında yer alıyor. Eminim, yeni uygulanacak olan logo bu denli doğal bir bağ kuramayacaktır direksiyon ve teker gibi kısımlarla.

alanyaspor
Fotoğrafta bir şekilde paralı yola girmiş iki kişinin otostop çektiğini de görüyoruz.
alanyaspor
Fotoğraf (Togg'un resmi sitesinden)

Yeni logonun, ön panelden ne kadar ayrı ve zayıf olduğu yukarıdaki fotoğrafta rahatlıkla görülebiliyor. Izgara ile ilişkisi hiç tasarlanmamış, zaten ızgara kısmı çok kuvvetli olduğu ve logo o kısımda kaybolacağı için uygun olduğu düşünülen ilk boşluğa yerleştirilmiş.

alanyaspor
Togg ile Renault'un ön panelleri

Audi, Mercedes, Renault gibi markalar logolarını ızgara kısmına yerleştiriyor. Genel tavır da son zamanlarda bu yönde. Bmw gibi logosunu kaputta kullanan markalar ise ızgarayı yine bu doğrultuda logoya alan açacak şekilde tasarlıyor.

alanyaspor
Led aydınlatma işinde iyiyiz.
Fotoğraflar (Togg'un resmi sitesinden)

Bu arada ülkemizin elektrikli otomobil atağında TDK'nın da üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum. Otomobiller satışa sunulmadan "Şarj"ı da millileştirerek "şarz"a dönüştürmelerini bekliyorum.

alanyaspor
Geçenlerde gerçekleşen Stratcom'da Togg Ceo'sundan projeye dair elle tutulur bir şeyler duyacağımıza yine bir internet fenomeni edasıyla twitter'da kaç takipçi var, instagram'da kaç like alıyor gibi verileri dinledik.

Heştek HeyeCanlı olan fabrikanın inşaatı değil sayın CEO, ne tür veri bazlı iş modelleri yaratacağınız, akıllı şebeke ve şarj konusunda ne tür çözümler üreteceğiniz, akıllı şehre, akıllı yaşama dair nasıl katkılar sunacağınız... Heyecanla beklediklerimiz bunlar.

Gönül ister ki, sadece hamasetten ibaret olmasın böyle bir proje. Birtakım gerçekler üzerine inşa edilsin. Yalnızca milli duygulara hitap etmesin, içinde matematik, geometri, sosyal bilimler, tarih coğrafya barındırsın. Ancak gelen her yeni haber kendisinden önceki gerçekleşmeyen projeler gibi olmasa da vasatın üzerine çıkamayan bir proje olacağı izlenimi veriyor. Ne yazık.

Vivaldi - Four Seasons Winter
Rametli değerli tasarımcı Chermayeff'i de bu vesile ile analım, ruhu şad olsun.